Dijital Güvenlik

Google Haritalar Gazze’yi neden bulanıklaştırdı?

İGoogle Haritalar Gazze'yi neden bulanıklaştırdı?srail’in saldırıları altındaki Gazze‘nin Google Haritalarda bulanık göründüğü ortaya çıktı. Saldırılarda yıkımı belgelemek isteyenler bulanık bir görüntüyle karşılaşıyorlar.

Açık kaynak araştırmacıları Gazze’den yüksek çözünürlükü fotoğraflar alamadıklarını belirtiyor. Google Earth’te İsrail ve Filistin topraklarının çoğu düşük çözünürlüklü fotoğraflarla yer alıyor.

Örneğin Gazze’de arabaları seçmek zor. Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da ise arabalar net bir şekilde görülebiliyor, hatta tek tek insanlar bile seçilebiliyor.

İsrail ve Filistin topraklarında son yaşananlarda, açık kaynak araştırmacıları uyduları kullanarak Gazze ve İsrail’de hedef alınan binaları doğrulamaya çalışıyor.

Ancak en çok kullanılan uydu fotoğrafları platformu Google Earth’te Gazze’nin son fotoğrafları düşük çözünürlüklü ve bu nedenle net değil. Bellingcat’te çalışan gazeteci Aric Toler Twitter paylaşımında, “En yakın tarihli Google Earth fotoğrafları 2016’dan ve çöp gibi görünüyor.

Google “yoğun nüfuslu yerleri düzenli olarak güncellemeyi amaçladığını” söylüyor ancak Gazze’deki tablo bu değil.

GAZZE NİÇİN HALEN BULANIK?

BBC’nin haberine göre Apple, haritalarını güncellediğini ve yakında 40 santimetrelik daha yüksek çözünürlüğe sahip olacağını belirtti. Google ise fotoğraflarını bir dizi tedarikçiden edindiğini ve “yüksek çözünürlüklü fotoğraflar oldukça, uydu fotoğraflarını güncelleme fırsatlarını değerlendirdiğini” belirtti.

Ancak şirket, şu anda “paylaşacak herhangi bir planları olmadığını” da vurguladı.

Bellingcat’tan açık kaynak araştırmacısı Nick Waters ise Twitter’da “Son olayların önemini düşünürsek, bu alanın ticari fotoğraflarında kalitenin kasten düşürülmesi için bir neden göremiyorum” değerlendirmesinde bulundu

FOTOĞRAFLARI SEÇEN KİM?

Google Earth ve Apple Maps gibi haritalama platformları, fotoğraflar için kendi uyduları olan şirketlere bağımlı. Bu alanın en büyüklerinden Maxar ve Planet Labs, şu anda İsrail ve Gazze’nin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını hazırlıyor.

Maxar’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD yasalarında yapılan son değişikliklerle İsrail ve Gazze’nin fotoğrafları 40 santimetrelik çözünürlükle sağlanıyor” denildi.

Planet Labs da 50 santimetrelik çözünürlüğe sahip fotoğrafların sağlandığını teyit etti. Ancak açık kaynak araştırmacıları, kullanımı ücretsiz haritalama yazılımlarına bağımlı ve bu yüksek çözünürlüklü fotoğraflara doğrudan erişimleri yok.

ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ YÜKSEK GÖRSELLER NEYİ GÖSTERİR?

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ndeki araştırmacılar, 2017’de Planet Labs ile işbirliği yapıp, Myanmar’da Arakan Müslümanların ait köylerinin ordu tarafından yok edilmesini ortaya çıkartmıştı.

40 santimetrelik çözünürlüğe sahip fotoğraflarla, bölgedeki 200 köyde ortaya çıkartılan hasarı belgelemişlerdi. Bu kanıtlar, Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan Arakanlı Müslümanların köylerinin ordu tarafından hedef alındığı iddialarını teyit ediyordu.

Uydu fotoğrafları, Çin’in Sincan bölgesinde yaşananların ortaya çıkartılmasında da önemli rol oynadı. Bunlara Uygurlar için inşa edilen “yeniden eğitim merkezleri” de dahildi.

Fotoğraflar sayesinde bunların nerede inşa edildiği görüldü ve uydu fotoğrafları aynı zamanda boyutları ve belirli özellikle konusunda da fikir verdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: