Uluslararası İlişkiler

FBI uyardı: Yanlışlıkla Kuzey Koreli bir hackerı işe almayın

FBI uyardı: Yanlışlıkla Kuzey Koreli bir hackerı işe almayınABD kurumları, Kim Jong rejimi için uzaktan çalışan BT profesyonellerinin istihdam edilmesinin risk oluşturduğunu ve bunun yaptırımları ihlal anlamına geleceğini belirtti.

Ülkedeki yetkililer, sahtekarlık yapan freelance çalışanların gerçek kimliklerini gizlemek ve Pyongyang için para kazanmak adına uzaktan çalışma fırsatlarından yararlandıklarını söyleyerek işletmeleri yanlışlıkla Kuzey Kore’den BT personeli almaya karşı uyardılar.

Devlet ve Hazine Bakanlıkları ile FBI tarafından yayınlanan bir raporda bu tür kişilerin girişimlerinin ABD ve BM yaptırımlarını atlatmayı ve Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve balistik füze programları için para getirmeyi amaçladığı belirtildi. Yetkililer, bu tür kişileri işe alan ve kendilerine ücret ödeyen şirketlerin yaptırım ihlalleri nedeniyle yasal sonuçlara maruz kalabileceklerini söyledi.

KAZANDIKLARI PARALARI KUZEY KORE HÜKÜMETİNE GÖNDERİYORLAR

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Hem yurtdışına gönderilen hem de Kuzey Kore içinde bulunan ve gelir elde edip bunu Kuzey Kore hükümetine ileten binlerce Kuzey Koreli BT çalışanı bulunmakta. Bu BT çalışanları, Kuzey Amerika, Avrupa ve doğu Asya dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yazılım ve mobil uygulama geliştirme gibi belirli BT becerilerine sahip freelance çalışanlara yönelik mevcut taleplerden yararlanıyor.”

ABD’ye göre geçen ayın büyük kripto para soygunu Kuzey Kore destekli

KENDİLERİNİ GÜNEY KORELİ VE JAPON GİBİ TANITIYORLAR

Raporda, Kuzey Koreli işçilerin Güney Kore, Japonya veya diğer Asya ülkelerinden geliyormuş gibi davrandığı açıklandı. Ayrıca video görüşmelerine katılmayı reddetme ve sanal para birimi cinsinden ödeme alma talep etme eğilimleri bulunuyor. 

ABD’li yetkililer, Kuzey Korelilerin çoğunlukla Çin ve Rusya’da bulunduğunu ve daha az sayıda kişinin Afrika ve Güneydoğu Asya dışında faaliyet gösterdiğini söyledi. Bu kişilerin kazandıkları paranın çoğu Kuzey Kore hükümeti tarafından alınıyor.

Gizli iş arayışının çoğunun döviz kazanmak veya kripto para borsasına erişmek amaçlı olmasına rağmen, çalışanların bir kısmının Pyongyang’ın hükümet destekli hack operasyonlarına yardım ettiğini belirtiliyor. 

Raporda, Kuzey Korelilerin işe alınmasının “fikri mülkiyet, veri ve fon hırsızlığından itibar zedelenmesine ve hem ABD hem de Birleşmiş Milletler yetkilileri altındaki yaptırımlar da dahil olmak birçok risk oluşturduğu” belirtildi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu