Yapay Zeka

Google, yapay zekada insan seviyesine yaklaştığını iddia etti

Google yapay zekada insan seviyesine yaklaştığını iddia ettiÜnlü Fizikçi Stephen Hawking’in “Tam yapay zekanın geliştirilmesi insan ırkının sonunu getirebilir.” sözleri hepimizin hafızalarında. İçinde hem ümit hem endişe barındıran bu senaryo gerçek olabilir mi? Google’a ait bir İngiliz şirketi olan DeepMind, insan düzeyinde yapay zekaya (AI) ulaşmanın eşiğinde. 

DeepMind’da araştırmacı olarak görev yapan bilim adamı ve Oxford Üniversitesi’nde görevli makine öğrenimi profesörü Nando de Freitas, yapay genel zekâya (AGI) ulaşma yarışındaki en büyük zorlukları çözme noktasına çok yakın olduklarını açıkladı. 

AGI, bir insanın yapabileceği herhangi bir entelektüel görevi anlama veya öğrenme yeteneğine sahip olan ve bunu eğitim almadan yapabilen bir makine veya program anlamına geliyor. 

De Freitas’a göre, bilim insanları şimdilerde bir AGI oluşturmak için daha fazla veri ve hesaplama gücü gibi yapay zeka programlarını ölçeklendirmekle uğraşıyor. Zira DeepMind, ‘çok çeşitli ortamlarda’ 604 farklı görevi tamamlayabilen Gato adlı yeni bir yapay zeka ‘ajanını’ tanıttı. Gato, insan beynindeki sinir hücreleri gibi çalışan, birbirine bağlı düğümlerden oluşan bir bilgi işlem sistemi olan tek bir sinir ağı kullanıyor. DeepMind’a göre Gato sohbet edebiliyor, görseller yazı ekleyebiliyor, gerçek bir robot koluyla blokları üst üste dizebiliyor ve hatta 1980’lerin meşhur video oyun konsolu Atari oynayabiliyor. 

İlaç üretimi yapan yapay zeka korkuttu: Kimyasal silah icat etmek için kullanılabilir!

De Freitas’ın anlattıkları, The Next Web’de yayınlanan ve günümüz insanlarının hiçbir zaman AGI’ye tam olarak ulaşamayacağını öne süren bir yazıya cevap niteliğinde. Bilim adamının konuyla ilgili tweeti ise şu şekilde: ‘Artık her şey ölçekle ilgili! Oyun Bitti! Bu modelleri daha büyük, daha güvenli, daha verimli, daha hızlı yapmakla ilgili…’ Öte yandan, insanlığın Turing testini geçebilecek bir yapay yaratmaktan hala uzak olduğunu itiraf etti. Turing, bir makinenin bir insanınkine eşdeğer veya ondan ayırt edilemeyen akıllı davranışlar sergileme yeteneğini ölçen bir test. 

“ALEXA VE SİRİ’DEN DAHA FAZLA BİR ŞEY SUNMUYOR”

DeepMind’ın Gato’yu duyurmasına The Next Web’den cevap gecikmedi. İnternet sitesinde yayınlanan bir yazıda bunun AGI’nin halihazırda piyasada ve insanların evlerinde bulunan Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si gibi sanal asistanlardan daha fazlasını içermediği belirtildi. 

The Next Web yazarı Tristan Greene, “Gato’nun birden fazla görevi yerine getirme yeteneği, 600 farklı şekilde oynayabileceğiniz bir oyundan çok, 600 farklı oyunu depolayabilen bir video oyun konsoluna benziyor. Bu genel bir yapay zeka değil, önceden eğitilmiş modellerin derli toplu bir araya getirilmiş hali.” Diğer yorumculara göre ise Gato yüzlerce farklı görevi yerine getirebilecek şekilde tasarlandı ancak bu yetenek her bir görevin kalitesinden ödün verilmesine neden olabilir.

ZDNet köşe yazarı Tiernan Ray ise Gato’nun ‘aslında birçok görevde o kadar da iyi olmadığını’ yazdı:  “Blokları istifleyen robotik bir Sawyer kolunu kontrol etmede özel bir makine öğrenimi programından daha iyisini yapabiliyor. Ancak görüntüler için çoğu durumda oldukça zayıf altyazılar üretiyor.” 

SOHBET SIRASINDA ANLAMSIZ İFADELER KULLANABİLİYOR

Bir insanla standart sohbet becerisi de benzer şekilde vasat. Bazen çelişkili ve anlamsız ifadeler ortaya koyuyor. Örneğin, bir sohbet robotu olan Gato, Marsilya’nın Fransa’nın başkenti olduğunu söyledi. 

Ayrıca, bir görsel için resim altı yazı oluşturan Gato, adamın elinde öyle bir şey olmamasına rağmen ‘fotoğrafını çekmek için muz tutan adam’ ifadelerini kullanmış. 

DeepMind yazarları ise böyle bir ajanın ölçeği büyütüldüğünde ‘önemli performans artışı’ göstereceğini söylediler. 

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nden Dr. Stuart Armstrong AGI’nin eninde sonunda insanları gereksiz hale getireceğini ve insanlığı yok edeceğini söylemişti. Armstrong’a göre makineler insan beyninin hayal bile edemeyeceği hızlarda çalışacak ve ekonomi, finans piyasaları, ulaşım, sağlık hizmetleri ve daha fazlasının kontrolünü ele geçirecek. 

Dr. Armstrong, bir AGI’ye ‘insanların acı çekmesini önle’ şeklinde verilen basit bir talimatın, insan dilinin kolayca yanlış yorumlanabilmesi nedeniyle bir süper bilgisayar tarafından ‘tüm insanları öldür’ şeklinde yorumlanabileceğini söyledi. 

Ölümünden önce Profesör Stephen Hawking de BBC’ye “Tam yapay zekanın geliştirilmesi insan ırkının sonunu getirebilir.” demişti. 

“YAPAY ZEKA CİHAZLARININ KAPATMA DÜĞMESİNE İHTİYACI OLACAK”

2016 yılında yayınlanan bir makalede DeepMind araştırmacıları, bir makinenin ‘zararlı bir dizi eylemi’ tamamlamasını önlemek için ‘büyük bir kırmızı düğmeye’ ihtiyaç olduğunu kabul ettiler.  

Google tarafından 2014 yılında satın alınmadan önce 2010 yılında Londra’da kurulan DeepMind, 2016 yılında dünya şampiyonu profesyonel Go oyuncusu Lee Sedol’u beş oyunluk bir maçta yenen bir yapay zeka programı geliştirmesiyle tanınıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu