Çin

Kazakistan’ın 5G yolu, Çin’in Uygur politikasından mı geçiyor?

İletişim teknolojilerini yeni bir boyuta taşıyacak olan 5. nesil internet ağının  (5G) kullanımı dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. Çin’de telekom operatörlerinin 5g’ye sahip hat satışına başlamasının ardından, Kazakistan’dan da 5G’nin kullanımı için sayılı günler kaldığına dair bir açıklama geldi.  Kazakistan Dijital Gelişme, İnovasyon ve Uzay Sanayi Bakan Yardımcısı Darın Tuyakov, Kazakistan halkının 5G teknolojisine hazır olduğunu belirterek, ‘Bugün Kazakistan, bu teknolojiyi uygulayan öncü ülkeler arasında yer alıyor.’ dedi.

Ağustos ayında ülkenin en büyü 3 şehrinde Nur Sultan, Almatı ve Şimkent’te 5G testleri yapılmış ve Kazaktelekom CFO’su Aşkat Özbekov şirketinin kısa zaman içerisinde 5G interneti arz etmeye teknolojik olarak hazır hale geleceğini ifade etmişti.

HUAWEİ ERİCSSON REKABETİ

Kazak bakanın 5G teknolojisinin kısa süre içerisinden hayata geçirileceğine dair açıklamaları popülist olarak da değerlendirilebilir. Şubat ayında yapılan başka bir açıklamada bahsi geçen üç büyük şehre 5G interneti verilmesinin 5 yıl sürebileceği ifade edilmişti. Kazakistan ile İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson arasında 2017’de imzalanan iş birliği antlaşması 2019’da yenilendi. Küresel pazarlarda 5G altyapısı çalışmalarından güvenlik endişelerine rağmen ucuz maliyeti nedeniyle Huawei’nin üstünlük kurması, Kazak yöneticileri bu zamana kadar beraber başarılı projeleri gerçekleştirdikleri İsveçli ortaklarından ayırabilir.

Huawei, Kazakistan’da ‘kafaları ve gönülleri kazanmak için’ uzun zamandır yatırım yapıyor. Kazaktelekom ile yakın çalışırken aynı zamanda ülkenin gelecek teknoloji liderlerini yetiştirmek için burs ve eğitim programları düzenliyor.

Huawei, İstanbul Üniversitesi’nde Ağ Akademisi kurdu

Kazakistan’ın şubat ayında açıkladığı ‘yüz tanıma’ teknolojisine yönelik yapacağı 23 milyon dolarlık yatırım pastasında da büyük payı Çinli şirketlerin alacağı düşünülüyor. Proje kapsamında 4 bin kameranın büyük şehirlere kurulması planlanıyor.

KAZAKİSTAN’DA DA UYGURLARA RAHAT YOK

Çin’de yaşayan Uygurlara yönelik baskı politikası, Pekin yönetiminin teknoloji yatırımlarına ve diplomatik ilişkilerine de yansıyor. Foreign Policy’de çıkan bir habere göre, ABD yaptırımları altındaki Çinli Hikvision şirketi, Kazakistan’da yaşayan Uygur kökenlilerin yüzünü tespit edecek bir teknolojiye sahip olduğunu açıklayarak, bu teknolojiye sahip kameraları Almatı ve Şimkent merkezlerine kurdu. Kazakistan 2017 yılından bu yana ‘akıllı şehir’ projeleri kapsamında bu tür uygulamaları hayata geçiriyor.

Çin ile uzun bir kara sınırı bulunan 18 milyon nüfuslu Kazakistan, Uygur Türklerinin kaçarak sığındığı başlıca ülkeler arasında yer alıyor. Kazakistan yönetimi, Çin ile ilişkilerine zarar vermemek için ülkesine kaçan Uygur Türklerini tutuklamaktan geri durmuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: