BAE’nin geliştirdiği mesajlaşma uygulaması casus çıktı

Teknoloji dünyasında casusluk savaşları kızışıyor. Kasım ayında Suudi Arabistan adına casusluk yaptığı gerekçesiyle iki Twitter çalışanının tutuklanmasının ardından bu kez Google ve Apple, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) casusluk için kullandığı iddia edilen mesajlaşma uygulaması ToTok’u programlarından çıkardı.

New York Times’ın Amerikan yetkililerine ve kendi yaptığı analize dayandırdığı haberine göre, Skype ve WhatsApp gibi mesajlaşma için kullanılan uygulama BAE hükümetinin her konuşmayı, hareketi, ilişkiyi ses ve görüntü dosyasını izlemesine ve takip etmesine izin veriyor.

Birkaç ay önce piyasaya çıkmış olmasına rağmen uygulama Afrika’dan ABD’ye kadar milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. Kullanıcılarının çoğu BAE’de bulunsa da, uygulama geçen hafta ABD’de en çok indirilen uygulama oldu.

Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin daha önce de siber alanda üstünlük sağlamak amacıyla çeşitli girişimleri ortaya çıkmıştı. Suudi yönetiminin İsrailli şirket NSO tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımını satın aldığı ifade edilmişti.

NSO’nun perde arkası: WhatsApp’i hackleyen şirket hakkında bilmemiz gerekenler

Casus uygulamanın arkasında Dark Matter mı var?

Gazetenin haberine göre, ToTok’un bağlı bulunduğu şirket olan Breej holding aslında bir paravan şirket. Breej’in arkasında ise son zamanlarda adı çok hayırlı olaylarla anılmayan DarkMatter şirketi bulunuyor. BAE istihbarat yetkilileri, eski NSA çalışanları ve İsrail askeri istihbaratında görev almış eski casusların çalıştığı DarkMatter Abu Dabi merkezli olarak operasyonlarını yürütüyor. Şirket, işlediği iddia edilen bazı siber suçlar nedeniyle FBI soruşturması geçiriyor. Amerikan istihbarat kaynakları da ToTok’un adı Pax AI olan ve DarkMatter ile ilişkili olan bir şirketle bağlantılı olduğunu tespit etti.

A technical analysis and interviews with computer security experts showed that the firm behind ToTok, Breej Holding, is most likely a front company affiliated with DarkMatter, an Abu Dhabi-based cyberintelligence and hacking firm where Emirati intelligence officials, former National Security Agency employees and former Israeli military intelligence operatives work. DarkMatter is under F.B.I. investigation, according to former employees and law enforcement officials, for possible cybercrimes. The American intelligence assessment and the technical analysis also linked ToTok to Pax AI, an Abu Dhabi-based data mining firm that appears to be tied to DarkMatter.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.