Uluslararası İlişkiler

Biden casus yazılım kullanımını kısıtlayan kararnameyi imzaladı

Biden casus yazılım kullanımını kısıtlayan kararnameyi imzaladıABD’de casus yazılımların kullanılmasını sınırlayan yasal bir düzenleme yapıldı.

Başkan Joe Biden, dünya genelinde siyasi muhalefeti hedef almak için kullanılan ticari casus yazılım teknolojisinin hükûmet tarafından kullanımını kısıtlayan bir kararnameye imza attı.

Beyaz Saray, söz konusu güçlü gözetleme araçlarının kötüye kullanımının sadece otoriter rejimlerle sınırlı kalmadığını belirterek hafta başında kararnameyi yürürlüğe soktu.

Biden yönetiminin aldığı bu karar doğrultusunda ulusal güvenliğe tehdit oluşturan ticari casus yazılımların devlet cihazları ile ABD personelinin elektronik cihazlarında kullanılması kısıtlanmış oldu. 

Söz konusu kararla ABD’de devlet cihazlarına veya personelin elektronik cihazlarına izinsiz erişmek veya erişmeye çalışmak ile bu şekilde elde edilecek verilerin kullanılması, aktarılması veya depolanması yasal olarak engellenmiş olacak.

Yunanistan’ın Watergate’inde yeni gelişme: Tüm casus yazılım satışları yasaklandı

Bunun yanı sıra ABD hükûmetinin faaliyetlerinin ifşa edilmesi, dünya genelinde aktivistler ve muhalefetin sindirilmesi, siyasi baskı uygulanması gibi çeşitli faaliyetlerin de önüne geçilecek.

Beyaz Saray yetkililerinin yaptığı açıklamada “Bu güçlü gözetleme araçlarının kötüye kullanımı sadece otoriter rejimlerle sınırlı kalmadı. Demokratik hükûmetler de kendi sistemleri içindeki aktörlerin, uygun yasal yetkilendirme, denetim ve gözetim olmaksızın vatandaşlarını hedef almak adına ticari casus yazılımlar kullanmışlardır.” denildi.

KARARNAME BAZI İSTİSNALAR İÇERİYOR

Biden’ın imzaladığı karar, devlet kurumlarının casus yazılım programlarını kullanması için istisnalar içeriyor.

Söz konusu karar ayrıca CIA ve NSA gibi her ikisi de yasa dışı izleme faaliyetleri geçmişine sahip devlet kurumları tarafından oluşturulan casus yazılımlar için geçerli olmayacak.

Gizlilik savunucuları ise kararnameyi memnuniyetle karşıladı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu