Teknoloji

Gazeteciye USB bombayla saldırı!

Gazeteciye USB bombayla saldırı!Ekvador’da literatüre USB bombası olarak geçebilecek bir olay yaşandı. Takıldığı her şeyi yakan “Killer USB” hâlihazırda biliniyordu. Şimdiyse kurbanlara fiziksel olarak zarar vermek için kullanılabilen USB ortaya çıktı.

Ekvador’un ulusal televizyon ağı Ecuavisa’da gazetecilik ve sunuculuk yapan Lenin Artieda, bu hafta başında önceden planlanmış bir saldırı sonucu USB bombasıyla yaralandı.

USB BİLGİSAYARA TAKILINCA PATLADI

Olay, Artieda’nın paketi posta yoluyla aldığı Ecuavisa TV kanalının haber merkezinde meydana geldi.

Ecuavisa kaynaklarına göre Artieda, içinde bir USB bellek bulunan bir paket aldı ve içeriğini kontrol etmek için bilgisayarına bağladığında bellek patladı.

Patlama sonucu ellerinden ve yüzünden yaralanan Artieda, USB belleğin bilgisayara bağlandıktan sonra patlayacak şekilde tasarlandığını belirtti. 

USB’NİN İÇİNDE ASKERÎ PATLAYICI BULUNDU

Ecuavisa’ya göre ayrıca USB belleğin, belleğe bağlı bir kapsülün içinde askerî düzeyde bir patlayıcı madde olan RDX de yer alıyor.

Patlama haber merkezinde herhangi bir hasara yol açmasa da sunucu Artieda yaralandı.

Olayla ilgili yapılan soruşturmada, RDX’in tam olarak aktif hâle getirilmediği için sadece yarısının patladığı belirtildi. 

Birleşik Arap Emirlikleri destekli hackerlar yüksek profilli gazeteci ve siyasetçileri hedef alıyor

Cihazın bilgisayardaki USB bağlantısından patlamaya yetecek kadar voltaj çektiği tahmin ediliyor.

DAHA ÖNCEKİ USB BOMBALAR PATLAMAMIŞ

Ekvador’daki farklı medya kuruluşlarından iki gazeteciye daha benzer patlayıcı USB bellekler gönderilmiş ama bu bellekler bağlandıklarında patlamadığı açıklandı.

Polis, cihazın bilgisayarla aynı elektrik yükünü sağlamayan bir adaptöre takıldığı için patlamadığını açıkladı.

Ülkenin başsavcısı, askerî, düzeyde patlayıcıların kullanılmasının gazetecileri sindirmeye yönelik olası bir girişimi akla getirmesi nedeniyle bir terör soruşturması başlattı. 

Saldırganın olası hedefleri ve kimliği hâlâ belirsizliğini korurken, hükûmet bunu terörist bir eylem olarak nitelendirdi.

Hükümet, “Gazeteciliğe ve ifade özgürlüğüne gözdağı vermeye yönelik her türlü girişim, adaletin tüm titizliğiyle cezalandırılması gereken iğrenç bir eylemdir.” dedi.

Olay, gazetecilerin haber yaparken karşı karşıya kaldıkları tehlikeyi ve onları korumak için yeterli güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu