Uluslararası İlişkiler

Batan Rus savaş gemisini pullara basan Ukrayna’ya DDoS saldırısı

Batan Rus savaş gemisini pullara basan Ukrayna'ya DDOS saldırısıUkrayna Ulusal Posta Hizmetleri, bir Rus savaş gemisine hareket çeken Ukraynalı sınır muhafızlarını onurlandıran pullar bastıktan sadece birkaç gün sonra, Ukrayna Ulusal Postanesi Ukrposhta’ya yönelik geniş çaplı bir siber saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Pullarda, Moskova’ya küfür içeren bir ifadeyle “defolup gitmesin” söyleyen Ukraynalı sınır muhafızı gösteriliyor” Posta şirketi saldırının nereden geldiğini açıklamazken bir tahminleri olduğunu ifade etti. 

BÜTÜN OKLAR RUSLARA İŞARET EDİYOR

Ukrposhta Genel Müdürü Igor Smelyansky, kurumun web sitesine yapılan dağıtılmış hizmet reddi (DDOS) saldırısının arkasındaki ismi açıklamadı. Rusya’nın Ukrayna alan adlarına (domain) yönelik devlet destekli siber saldırılara ve Ukrayna’nın devam eden işgaline olan tutkusu göz önüne alındığında, olayın arkasında kimlerin olduğunu tahmin etmek zor değil. 

Ukrayna’nın siber güçleri Rusya’nın Karadeniz filosu sunucularına sızdı

Smelyansky bir Facebook paylaşımında “Sistemlerimize yönelik saldırı DDoS saldırısı hala devam ediyor. Sistemleri kısmen geri yükleyebilmemize rağmen, hala bir çevrimiçi mağazanın stabil modda başlatılmasına izin vermiyor.” ifadelerini kullandı.

Yönetim, saldırı ile çöken “diğer Ukrposhti sistemleri” ile birlikte çevrimiçi mağazayı geri yüklemek için “her şeyi yaptıklarını” da sözlerine ekledi.

SALDIRI PUL SATIŞLARINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ

Bu durumun uluslararası pul satışlarına gölge düşürdüğü açıklandı. Hafta başında çıkan haberlere göre, yüzlerce Ukraynalı, kamuoyunda pulu görmek için uzun kuyruklar oluşturdu.  Pentagon’a göre, Ukrayna kuvvetleri daha sonra Rus filosundaki en büyük gemi olan Moskova’yı füzelerle batırdı. Hrybov’a, Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilmesinin ardından cesareti için madalya verildi.

Smelyansky, cuma günkü saldırı sırasında yaklaşık 9 bin 500 müşterilik kayıplarının olduğunu açıkladı.  Ayrıca sistemler yedeklendikten ve çalıştırıldıktan sonra en az 7 bin müşteri daha kabul ederek durumu telafi edeceklerini belirtti. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu