ABD

Cambridge Analytica kepenkleri indirdi

ABD’deki 2016 başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kampanyasında etkin rol oynadıkları ortaya çıkan Cambridge Analytica firması, operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, bütün operasyonların derhal sonlandırıldığı belirtilirken iflas sürecinin en kısa zamanda başlayacağı ifade edildi. Şirket, milyonlarca kişisel Facebook verisini kendi çıkarına kullandığının ortaya çıkması ile eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Şirketin müdürü de İngiliz Channel 4 Televizyonu’nda yayınlanan ve firmanın üst yönetiminin Cambridge Analytica’nın Trump’ın kampanyası yararına gösterdiği çaba hakkında tartıştıkları gizli çekimlerle dertteydi. Görüntülerin ardından görevden alınan CEO Alexander Nix, şirketi Cambridge Analytica’nın 2016’da düzenlenen başkanlık seçimlerinde önemli bir rol oynadığını söylüyordu. Gizli çekimlerde potansiyel müşterileri elde etmeye çalışabilecekleri, hatta CEO Nix’in belirlenen aday için uzlaşma sağlayabilmek adına rüşvet olarak ‘bazı kızların gönderilebileceğini’ söylediği görülüyordu.

İlgili haber>> Facebook skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkiledi

Cambridge Analytica Mart ayında yapılan bir açıklamada Nix’i görevden aldıklarını belirtmiş, Facebook’taki verileri Trump’ın kampanyası yararına kullandıkları yönündeki iddiaları reddetmişti.

Çarşamba günü yapılan açıklamada ise şirket faaliyetlerinin arkasında olduğu belirtirken, çalışanlarının etik ve kanunlar çerçevesinde hareket ettiklerine dair sarsılmaz bir güvenleri olduğunu belirtti. Ancak medya kuşatmasının müşterilerin ve tedarikçilerinin kendilerinden uzaklaşmasına neden olduğunu belirten şirket, basın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sonuç olarak şirketin faaliyetlerine devam etmeye elverişli bir durum kalmamıştır”

Cambridge Analytica’nın eski çalışanlarından Christopher Wylie, CNN’e yaptığı açıklamada şirketin kapanmasının şirketin faaliyetlerine yönelik devam eden soruşturmaya engel olmaması gerektiğini söyledi. Wylie, “Cambridge Analytica tüm dünyada demokratik kurumlara zarar veren bir şirkettir. Hala cevaplanmamış birçok soru bulunmaktadır ve bunun yeniden markalaşma ya da soruşturmadan kaçmak için bir yol olmadığından emin olmalıyız. Bu hikâye bir felaket habercisi. Demokrasilerimiz düşman örgütlerin saldırılarına karşı hala çok savunmasız ve Cambridge Analytica son olmayacak,” uyarısında bulundu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu