Rusya ile ABD arasında soğuk savaşı andıran ajan bilmecesi

Donald Trump’ın seçilmesiyle sonuçlanan 2016 seçimleri manipüle ettiği suçlaması ile karşı karşıya olan Rusya’nın bir ajanının karmaşık ilişkileri dikkat çekti.

Kıdemli Rus ajan, FBI ile işbirliği yaptığı iddiasına rağmen seçimlerin manipülasyonunda rol oynadığı suçlaması ile FBI tarafından aranıyor. Rusya da bu ajanı başka haber alma teşkilatları ile işbirliği yaptığı suçlamasını yöneltiyor. Ama bu ajan, hâlâ Rusya’da serbest bir şekilde yaşıyor.

Rus haber sitesi RBC geçtiğimiz pazartesi günü Rus FSB istihbarat servisinde üst düzey yönetici olarak görev yapan Dmitry Dokuchaev’in yabancı istihbarat birimleri ile dolaylı olarak bilgi paylaşımı yaptığını kabul ettiğini bildirdi. Söz konusu yabancı istihbarat biriminin de ABD’ye ait olduğu tahmin ediliyor.

İlgili haber>> Putin’in ‘hackleme’ manevrası

Bahsi geçen haber, geçtiğimiz yıl başka bir Rus haber kaynağının söyledikleri ile çelişiyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan haberde Dokuchaev’in hakkında bilgi paylaşımı yaptığı kişilerden birinin sözde Rus hacker Yevgeniy Nikulin olduğu belirtilmişti. Geçtiğimiz hafta cuma günü ABD’nin Nikulin’i Çek Cumhuriyeti’nden iade edilmesi konusunda yaptığı girişimlerde başarılı olduğu ortaya çıkmıştı. Nikulin LinkedIn, Dropbox ve Formspring’deki veri tabanlarını hacklediği iddiasıyla Kaliforniya’da yargılanıyor.

FSB’nin siber suçları araştıran biriminde üst düzey yetkili olan 34 yaşındaki Dokuchaev için de ABD’de tutuklama emri bulunuyor. FBI, Rus ajanını Şubat 2017’de hackerleri, 500 milyon Yahoo kullanıcısının bilgilerini çalmaya yönlendirmekle suçluyor.

Nikulin ve Dokuchaev’in Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale etme girişiminde ne şekilde rol aldığı tam olarak bilinmiyor. FSB, yasadışı eylemlerinden fayda görmesi halinde siber suçluları göz ardı etmesi ile tanınıyor.

Amerikan istihbaratı, ABD’li teknoloji firmalarının veri tabanlarına yönelik siber saldırıların, Rusya’nın seçim yetkilileri ve ABD’li politik aktivistler hakkındaki kişisel bilgiler için yüz milyonlarca kullanıcı hesabını mayınlamasına olanak sağladığını düşünüyor. Bu veri tabanı güvenli web sitelerine giriş için ya da usulsüz bilgi toplamakta kullanılıyor.

Dokuchaev’in mahkeme öncesi imzaladığı ve RBC tarafından yayınlanan anlaşmanın, bu kişinin aleyhine toplanan delillerin kamuoyuna açıklanmayabileceği ve böylece daha hafif bir ceza alabileceği anlamına geldiği belirtiliyor. Kremlin Dokuchaev hakkında kısıtlı açıklama yaparken, hackerlerle bağlantısı olduğu iddiası Rusya’nın ABD seçimlerine müdahil olduğu yönündeki spekülasyonları artırdı.

Dokuchaev ve Siber Suçlar Birimi Direktör Yardımcısı Sergey Mikhaliov, vatan hainliği suçlaması  ile tutuklanmış 2016 Aralık ayında FSB’nin genel merkezinden başlarında çuval geçirilmiş bir halde serbest bırakılmışlardı. Bu durumun, Christopher Steele tarafından hazırlandığı iddia edilen ve Trump’ın kampanya ekibinin Rusya ile ilişkilerinin yanı sıra, Kremlin’in elinde Trump’ın özel hayatına dair şantajlık belge ve görüntüler olduğu öne sürülen Trump Dosyası’nın basına sızmasından kısa bir süre sonra açıklanması dikkat çekici bir nokta.

Tamamı 10 Ocak 2017’de BuzzFeed haber sitesinde yayınlanan belge, kongre soruşturmasına yol açmış ve soruşturmayı yürütme görevi eski FBI direktörü Robert Mueller’e verilmişti. Bu yılın başlarında Mueller Rus istihbarat görevlisi olduğu iddia edilen 13 kişi hakkında ABD seçim sonuçlarına olan güveni bozmak suçlamasıyla yasal işlem başlatmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.