Rusya

Estonya’da genel seçimlere Rusya’nın siber müdahalesi başarısız oldu

Estonya seçimlerine Rus müdahalesi başarısız oldu Estonya’da seçimlere Rusya tarafından yapılan siber müdahalelerin başarısız olduğu ortaya çıktı.

Ülkede düzenlenen genel seçimlerde Rus merkezli bir müdahale yaşansa da saldırının akamete uğradığı tespit edildi.

ESTONYALILAR İLK KEZ İNTERNET OYLAMASI KULLANDI

Estonya’daki parlamento seçimleri, Estonyalıların internet oylama sistemini kullanarak oy kullandığı ilk seçim oldu. Birleşik Krallık gibi ülkelerdeki yetkililer bu tür sistemlerin oylamanın bütünlüğünü tehdit edebilecek riskler içerdiği konusunda uyarıda bulunsalar da Estonya hükûmeti sürecin güvenli olduğundan oldukça emin.

Estonya Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin başında bulunan Gert Auväärt, yaptığı açıklamada, ekibinin kampanya sırasında “son iki hafta boyunca yüksek teyakkuz hâlinde” olduğunu ve seçim sistemine girme girişimlerinin başarısız olduğunu söyledi.

 “SİBER SAVAŞ DEMEK İSTEMİYORUM”

Auväärt, “Bir basın toplantısı düzenleyip siber saldırı olduğunu söylemenin bir anlamı yok. Sıra dışı bir şey olmadı, bir önceki hafta ya da ondan önceki hafta olmayan bir şey olmadı. Bir tür siber… ‘Savaş’ demeyeceğim ama bir yıldır büyük bir saldırı dalgası altındayız.” ifadelerini kullandı.

Estonyalı yetkili, “Geçen yılın ocak ayında yüksek teyakkuz hâline geçmiştik. Ne zaman daha düşük bir seviyeye döneceğimizi, her şeyin ne zaman sakinleşeceğini bilmiyoruz. Ortalık sakin değil.” diye konuştu.

Rusya’nın yeni siber yasası online suçları körükleyecek

Saldırıların ayrıntılı bir tanımını yapmaktan kaçınsa da Auväärt saldırıların başarılı olmadığını ve saldırı ölçeğininse beklentilerinin üstünde olduğunu vurguladı. Auväärt, saldırıların bilinen tehdit aktörlerinin davranışlarının geniş bir yelpazesini kapsadığını söyledi.

SEÇİMİ UKRAYNA’YA AÇIK DESTEĞİYLE BİLİNEN MERKEZ SAĞ KAZANDI

Genel seçimleriyse Başbakan Kaja Kallas liderliğindeki merkez sağ Reform Partisi kazandı. 

Sonuçlara göre merkez sağ Reform Partisi, katılmın yüzde 63,7 olduğu seçimlerde oyların yüzde 31,5’ini aldı. Başbakan Kaja Kallas önderliğindeki Reform Partisi, savaş esnasında Avrupa üzerinde Ukrayna’nın en açık sözlü destekçisi olarak biliniyor.

Başbakan Kaja Kallas ise, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana ülkesine yönelik siber saldırıların arttığını ve kapsamının değiştiğini ifade etti.

Kallas, “Resmî olarak atfedilmese de hâlihazırda Rus menşeili saldırılar görüyoruz. Sistemlerimize erişemeyince saldırı taktiklerini geliştirip yeni yollar denediklerini görüyoruz.” dedi.

ESTONYA-RUSYA SİYASİ GERİLİMİ SİBER SALDIRILARA SIÇRIYOR

Estonya Parlamentosu’nun Rusya’yı resmen düşman devlet olarak tanımlama kararı alması ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Estonyalı siyasetçilere seslenmesi gibi olaylar, Estonya ile Rusya arasındaki siyasi gerginliği tırmandırdı.

NATO’ya katıldıktan sadece birkaç yıl sonra 2007 yılında, Estonya bir Sovyet savaş anıtını başkent Tallinn’in merkezinden birkaç kilometre uzaklıktaki bir askerî mezarlığa taşıdığında bir siber saldırı dalgasından etkilenmiş, yetkililerse olaylardan Rusya’yı sorumlu tutmuştu.

2008 yılındaysa Tallinn’de NATO iş birliğiyle Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi kurulmuştu.

Rusya yanlısı hacktivist grup Killnet geçtiğimiz Kasım ayında bir botnet kullanarak Estonya’nın istihbarat servislerinin web sitesini hedef alırken, Rusya bağlantılı bir başka DDoS grubu olan Anonymous Sudan’ın DDoS trafiği oluşturmak için ücretli altyapı kullandığı tespit edilmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu