ABDÇin

Çinli siber saldırganlar ünlü Amerikan şirketlerini hacklemiş

ABD’de yürütülen soruşturma kapsamında, Boyusec adlı bir siber güvenlik şirketinde çalışan üç Çinlinin, ABD merkezli Siemens, Moody’s ve Trimble’a siber saldırı düzenleyerek şirketlerin hassas bilgilerini ele geçirdiği açıklandı.

Foreign Policy adlı internet sitesinin haberine göre siber, saldırganlardan Wu Yingzhuo ve Dong Hao Boyusec’in kurucusu olarak görev yaparken Xia Lei şirket çalışanlarından. Savcılar, iddianamede Boyusec ve Çin Hükümeti arasında bir bağlantıdan söz etmiyor. Öte yandan habere göre, özel güvenlik şirketlerinin yaptığı araştırmalar ve bazı deliller, Boyusec ve Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı arasında yakın ilişkilere işaret ediyor; hatta Güvenlik Bakanlığı Boyusec’i kendi siber casusluk faaliyetleri için kullanıyor.

İlgili haber>> ABD ve Çin ortak siber tutum belirlemede anlaştı

Amerikan yetkililer ise davayı sıradan bir ceza davası olarak tanımlıyor ve Çin hükümetine yönelik herhangi bir referansta bulunmuyor. Adalet Bakanlığı sözcüsü Wyn Hornbuckle da iddianamede devlet destekli herhangi bir saldırıdan bahsedilmediğini ve savcıların ancak somut delillerle mahkemede sunabilecekleri iddiaları belgeye dahil ettiğini söyledi.

Foreign Policy’ye göre, Washington ve Pekin’in Kuzey Kore’nin nükleer silah programıyla ilgili birlikte çalışıyor olması bu davada iki tarafın da daha hassas bir tutum takınmasına sebep olabilir.

Geçtiğimiz yıl Savunma Bakanlığı’nın istihbarat değerlendirme raporunda Boyusec’in Çin Devlet Güvenliği Bakanlığı ile bağlantılı olduğu ve “Çin’de üretilen elektronik cihazların içine yerleştirilmek üzere güvenlik ürünleri üretmek için” Huawei ile çalıştığı yer almıştı. Rapora göre, bu ürünler Çin istihbaratına bilgisayar ve telekomünikasyon cihazları üzerinde kontrol sağlama ve bunlardan veri elde etme şansı tanıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu