Uluslararası İlişkiler

ABD ve İngiltere, Türkiye’ye de saldıran İranlı siber casusların peşine düştü

ABD ve İngiltere, Türkiye'ye de saldıran İranlı siber casusların peşine düştüABD ve İngiliz istihbarat ajansları, İran hükümeti için çalışan hackerların dünya genelinde savunma, yerel yönetim, petrol ve doğal gaz ve telekomünikasyon sektörlerini hedef alan siber casusluk saldırıları yürüttüklerini açıkladı. 

Konuyla ilgili ortak açıklama, ABD hükümetinin geçtiğimiz ay ilk kez doğrudan Tahran’a atfettiği Muddywater adlı gruba işaret ediyor. Son uyarıda söz konusu kuruluşlar, MuddyWater’ın 2018’den bu yana Afrika, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da aktif olduklarını gözlemlediklerini söyledi.

Uyarıda ayrıca şu ifadeler yer aldı: “MuddyWater aktörleri İran hükümetine hem çalınan verileri hem de erişimleri temin etmek ve bunları diğer kötü niyetli siber aktörlerle paylaşmak için konumlandırıldı.”

Uyarıların yer aldığı bülten, FBI, İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı, ABD Siber Komutanlığı, Siber Ulusal Görev Gücü ve İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin ortak çalışması olarak öne çıkıyor.

ÖZELLİKLE ORTADOĞUDAKİ KURULUŞLARI HEDEF ALIYORLAR

MuddyWater, Türkiye’nin de aralarında olduğu başta Orta doğudaki hedefler olmak üzere casusluk faaliyetlerinde bulunduğuna ilişkin uzun bir geçmişi var, ancak ABD’nin yaptığı uyarı, grubun potansiyeli göz önüne alındığında hükümetin konuya oldukça güçlü bir şekilde odaklandığını gösteriyor. 

İran destekli hacker grubu MuddyWater, Türkiye’yi hedef aldı!

Bir CISA sözcüsü ise “İran hükümeti destekli aktörler, bilinen güvenlik açıklarından yararlanmak ve kimlik avı faaliyetlerine öncülük etmek de dahil olmak üzere çeşitli yollarla hükümet ve ticari ağları sürekli olarak hedef alıyor” dedi ve ekledi: “Kritik altyapımıza yönelik ulus devlet tehditlerini belirlemeye ve kuruluşların siber risklerini azaltmalarına yardımcı olma noktasında kararlıyız.”

Perşembe günkü uyarı, siber güvenlik firması Mandiant’ın MuddyWater ile ilişkili olduğunu söylediği bir grubun Orta Doğu teknolojisini ve hükümet kuruluşlarını hedef almak için Telegram kötü amaçlı yazılımını nasıl kullandığı hakkında bir araştırma yayınladığı gün geldi.

2017’DEN BERİ AKTİFLER

Mandiant analisti Emiel Haeghebaert, Cyberscoop’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, Muddywater’ın en az 2017’den beri aktif olmasına rağmen, özellikle geçtiğimiz yıl faaliyetlerinin büyük ölçüde arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Haeghebaert ayrıca “Operasyonlarının artmasına ek olarak, bir diğer kayda değer gelişme de grubun meşru araçları ve kaynakları saldırı araçlarına giderek daha fazla dahil etmesidir. Meşru uzaktan erişim yazılımının kullanımı ve Slack ve hatta Telegram gibi ortak işyeri uygulamalarının ağ iletişimi yetenekleri, bu tehdit aktörlerinin tespit edilmekten kaçınmaya çalıştığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

UYARILARA NASIL CEVAP VERECEK?

Haeghebaert, Mandiant’ın da TEMP.Zagros olarak adlandırdığı MuddyWater’ın hükümetin uyarılarına nasıl cevap vereceğini merakla beklediklerini belirterek, “Bu grubun ilginç bir özelliği de kamuya yönelik açıklamaları dikkate alıp bunlara yanıt vermeleri. Örneğin, güvenlik araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımlarının Twitter’daki ‘sory’ [sic] kelimesinde bir yazım hatası içerdiğini açıklamasından birkaç gün sonra hatayı ‘Sorry’ [sic] olarak düzeltmişlerdi. Bu durum şu sorunun cevabını da merakla beklememize yol açıyor: Acaba TEMP.Zagros ABD ve İngiltere’nin uyarılarının ardından cephaneliklerini sıfırdan yeniden mi yapacak mı yoksa hız kesmeden devam mı edecek?” değerlendirmesinde bulundu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu