Teknoloji

Yazılımı güncellenmeyen askeri helikopter düştü

Yazılımı güncellenmeyen askeri helikopter düştüAvustralya’da yazılım güncellemesi yapıl

mayan askerî helikopterin düştüğü iddia edildi.

Ülke ordusuna ait bir askerî helikopterin yazılım güncellemesi yapılmadığı için irtifa kaybederek yere çakıldığı öne sürüldü.

Rutin şekilde terörle mücadele eğitim faaliyetleri yürütürken Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletine düşen MRH-90 Taipan model helikopterinin, sıcak çalıştırma yazılım güncellemesinin yapılmadığı gerekçesiyle düştüğü belirtildi.

GÜNCELLEME YILLARDIR YAPILMAMIŞ

MRH-90 Taipan helikopteri, 23 Mart günü Yeni Güney Galler eyaletindeki bir plajın açıklarına düştü.

Avustralya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, düşen helikopterdeki askerî personelin tamamının kurtarıldığı, iki personelin ise hafif yaralandığı duyuruldu.

Olayı soruşturan yetkililer, kazanın muhtemel nedeninin helikopterde “sıcak çalıştırma” güncellemesinin uygulanmamış olmasının yanı sıra pilotaj hatasının olduğunu bildirdi.

Söz konusu güncelleme MRH-90 Taipan pilotlarının, helikopterin motorunu sıcak çalıştırma yapmasını engelliyor. Sıcak çalıştırmada helikopterin motoru kapatılıyor ve ardından hâlâ sıcakken yeniden çalıştırılıyor. 

Netaş’ın hacklendiği iddia edildi: Askeri AR-GE çalışmaları sızdırıldı mı?

 

 

Anonim bir ordu kaynağına göre sıcak çalıştırmayı engelleyen bir güncelleme yıllardır olmasına rağmen Avustralya Ordusu’na ait Taipan’lara uygulanmamıştı.

Avustralya Savunma Bakanlığı ise söz konusu güncelleme hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

TAİPAN TİPİ HELİKOPTERLER BIRAKILIYOR

MRH-90 Taipan, Airbus’a ait bir şirket tarafından üretilen çok amaçlı bir helikopter olan NHIndustries N90’ın Avustralya versiyonu olarak biliniyor. 

Bu tip hâlihazırda İtalya, Fransa, Hollanda ve Almanya silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Mart ayında helikopterlerin “güvenilmez” olduğu gerekçesiyle Taipan tipinden vazgeçen Avustralya, Taipan’ların yerine ABD yapımı UH-60M Black Hawk helikopterlerinden oluşan bir filo için 1,9 milyar dolar harcayacak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu