Teknoloji

Sanal gerçeklik, sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir mi?

Sanal gerçeklik, sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir mi?İngiltere’de yapılan araştırmalar, sanal gerçekliğin (VR) acı ve anksiyete gibi sinir sistemini ilgilendiren rahatsızlıkları azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu.

Ülkedeki hükümet yetkilileri VR teknolojilerinin terapi ve bakım için dönüştürücü olabileceğini  Acıyı dindirme ve fobiler üzerinde sanal gerçeklik kitleriyle yapılan testlere göre, bu teknolojinin Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) her yıl 2 milyon sterlin kazandırabileceği belirtildi.

Hipoksik beyin hasarı yaşadıktan sonra tam zamanlı bakıma ihtiyaç duyan Sarah Hill sanal gerçeklik kitleriyle ilgili, “Yürüyemiyorum ama yürüyebildiğimi hissediyorum. Denize dalabilirsiniz, tüm şu balıklara bakın. Bu benim anksiyetemi azaltıyor. Sanal gerçeklik kiti çok yardımcı olabilir” diyor.

Fizyoterapisti Pamela Hicken ise VR kitinin Hill’in hareket etme cesaretini ve etkileşime geçme isteğini arttırdığını söylüyor ve ekliyor: “Daha önce konuşamayan hastalarım şimdi videodaki insanlarla ve hayvanlarla konuşuyor”.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ DEĞERİ 1,2 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

VR küresel sağlık sektöründe hızla büyüyor ve endüstrinin küresel değerinin 2024’te 1,2 milyar dolar olması bekleniyor.

Galler hükümetinden uzman bilim insanlı Cari-Anne Quinn de, üç boyutlu teknolojilerin geleceğin sağlık ve sosyal bakım sistemine çok yardımcı olacağını söylüyor.

Microsoft’tan Pentagon’la 22 milyar dolarlık dev anlaşma: Firma, ABD ordusuna ‘artırılmış gerçeklik’ gözlüğü satacak

Ruh sağlığı servisinde bu konu üzerine çalışan Oxford VR’ın kurucusu Prof. Daniel Freeman BBC’ye, “Şu an gördüğümüz olumlu sonuçlara bakıldığında, bana göre bu teknoloji gelecekte büyük bir rol oynayacak” dedi.

Galler merkezli biyo-teknoloji şirketi Rescape Innovation’dan Matt Wordley de, NHS’in şimdiye kadar bir VR bütçesinin olmadığını ancak Covid-19 pandemisinin üç boyutlu teknolojinin sağlık sektörüne adaptayonunu hızlandırdığını söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu