Teknoloji

İngiltere Başbakanı Johnson’dan 5G itirafı: “Teknolojiyi geliştirmemenin bedelini ödedik”

İngiltere Başbakanı Johnson'dan 5G itirafı: "Teknolojiyi geliştirmemenin bedelini ödedik"İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “5G‘yi geliştirmek için özel bir çaba göstermedik ve bunun bedelini ödedik.” dedi.

Daily Telegraph gazetesine bir makale yazan Johnson, “Yapmazsak, yapacak başkaları da var. Örneğin 5G’yi geliştirmek için özel bir çaba göstermedik ve bunun bedelini ödedik. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez, en büyük Batılı demokrasiler önemli bir yeni iletişim teknolojisi yarışında geride kaldı. Bu, düzeltilmesinin pahalı olduğu kanıtlanan bir hataydı ve bunun gibi bir tane daha yapmak istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Johnson ayrıca “Kovid deneyimi bize bir şey öğrettiyse, o da hükümetin talepte bulunmada, bilimin karşılayabileceğini umduğumuz zorlukları açıkça ortaya koymada bir rolü olduğudur.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin baş bilim danışmanı Patrick Vallance ise, yeni kurulacak Bilim ve Teknoloji Stratejisi Ofisi’nin bilim ve teknolojiyi karar alma mekanizmasının tam merkezine” koyacağını söyledi.

STRATEJİK AVANTAJ İÇİN TEKNOLOJİ KULLANILACAK

Vallance, “İngiltere için stratejik avantaj sağlayan en son araştırma ve teknolojilerin” belirlenmesine yardımcı olmayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.”

NATO 5G’yi askerler için güvenli hale getirme amacıyla çalışma başlattı

 

Johnson, araştırma bütçesinin kamu yararı için nasıl kullanılacağına dair strateji belirlemek üzere kurulacak olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi’ne başkanlık edecek.

Vallance ise yeni Bilim ve Teknoloji Stratejisi Ofisi’ne liderlik ederek, şu anki görevinin yanı sıra ulusal teknoloji danışmanı rolünü de üstelenecek.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: