Teknoloji

ABD havaalanlarında 5G endişesi: Uçuşlarda gecikme yaşanabilir

ABD havaalanlarında 5G endişesi: Uçuşlarda gecikme yaşanabilirABD’de 5G teknolojisine ilişkin alt yapılar yenilenirlen, güvenlik kaygıları da artmaya başladı. Havaalanlarında 5G hizmetinin uçuşlarda aksamaları beraberinde getirebileceği belirtiliyor.

Amerikan cep telefonu şirketleri AT&T ve Verizon, bazı havaalanlarını da içine alacak şekilde genişletmeyi tasarladıkları 5G hizmetini bir kez daha ertelemeyi kabul etti.

Bugünden itibaren daha fazla yerde kullanılması beklenen 5G hizmetinin devreye alınması, daha önce de iki kez ertelenmişti.

Erteleme kararı, havayolu şirketlerinin 5G teknolojisi ile ilgili kaygılarını dile getirmelerinin ardından geldi.

ABD’nin önde gelen 10 havayolu şirketi, hemen 5G teknolojisine geçmenin felaket olabileceği uyarısında bulunuyor.

Havayolu şirketi yetkilileri, yeni teknolojinin binlerce uçak seferinin gecikmesine yol açabileceğini ve Amerikan uçaklarının büyük bir bölümünün havalanmasını önleyebileceğini söylüyor.

Yeni nesil kablosuz internet bağlantısı olarak nitelenebilecek olan 5G, telefonlardan veri indirmeyi ve yüklemeyi son derece hızlandırıyor ve daha çok cihazın aynı anda internete bağlanmasına olanak tanıyor.

5G bunun için radyo sinyallerinden yararlanıyor. ABD’de 5G için kullanılan radyo frekansları, C Bandı olarak bilinen dalga aralığının bir parçası.

C Bandı, uçaklarda bulunan ve uçağın yerden yüksekliğini ölçerken, aynı zamanda güvenlik ve navigasyon sistemleri için de veri toplayan cihazların kullandığı frekanslara yakın.

NATO 5G’yi askerler için güvenli hale getirme amacıyla çalışma başlattı

HAVACILIK OPERASYONLARI CİDDİ ORANDA ETKİLENEBİLİR

5G kullanımından kaynaklanan parazitlerin bu cihazların çalışmasını etkilemesinden ve özellikle iniş sırasında sorunlara yol açmasından kaygı duyuluyor.

Havacılıkla ilgili teknik konularda rehberlik hizmeti sunan Amerikan RTCA şirketi, 2020’nin sonlarına doğru konuyla ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda 5G’ye geçişin ABD’deki havacılık operasyonlarını büyük oranda etkileyebileceği ve önlem alınmazsa ölüm olaylarıyla sonuçlanabilecek feci arızalara yol açabileceği belirtildi.

ABD Havacılık Düzenleme Kurumu (FAA) da kısa süre önce 5G frekansındaki dalgaların Boeing 787 Dreamliner uçaklarındaki sistemleri etkileyebileceğini bildirdi. FAA, bu nedenle iniş için yavaşlaması zorlaşan uçakların pistten çıkabileceğine işaret etti.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: