Teknoloji

Sürücüsüz Tesla kaza yaptı, iki kişi öldü: Hukuki sorumluluk kimde?

ABD’nin Houston kentinde sürücü koltuğunda kimse bulunmayan otomatik pilot kontrolündeki Tesla aracın yaptığı kazada iki kişi hayatını kaybetti.

Kazada Tesla’nın 2019’da ürettiği Model S aracının bir viraja yüksek hızla girip dönemediği ve ağaca çarpıp alev aldığı belirtildi. Kaza raporunda yangının söndürülmesinin ardından yetkililer; biri ön yolcu koltuğunda, diğeri ise Tesla’nın arka koltuğunda olmak üzere 2 yolcuyu tespit etti.

Tesla aracının yaptığı ölümlü kazada sürücü koltuğunda kimsenin bulunmaması hukuki anlamda sorumluluğun yükleneceği tarafa ilişkin soruları tekrar gündeme getirdi. Konuyu değerlendiren Siber Bülten yazarı Av. Selin Çetin, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu tarafından mart ayında Tesla araçlarının kazaları hakkında 27 soruşturma başlatıldığını hatırlatarak şirketin zor bir sınavdan geçtiğini belirtti. VIA ve Google gibi şirketler yıllardır Teksas’ta sürücüsüz araçları test ediyor. Ancak, bu sistemler ne kadar iyi geliştirilmiş olsa da, ne şirketi ne de içinde bulunduğu kişileri tamamiyle sorumluluktan kurtarıyor.

BATARYALAR YANGIN RİSKİNİ ARTIRIYOR

Avukat Çetin “Hukuki sorumluluk açısından öncelikle şirketin belirlenen standartlara uygun şekilde bu sistemleri geliştirmesi, gerekli güvenlik önlemlerini alması oldukça önemli. Bunun yanında, araç içinde bulunan kişilerin de gerekli talimatlara uyacak şekilde aracın sürüşe devam etmesini sağlaması gerekli. Burada güvenliğin sağlanması konusunda Tesla zor bir sınavdan geçiyor.” dedi.

“Özellikle Kurum tarafından hazırlanan raporlar incelendiğinde araçların bataryalarının içeriğinin yangın riskini artırdığı görülüyor. Dolayısıyla şirketlerin hukuki anlamda gerekli güvenlik önlemlerini alarak bu araçları piyasaya sunması; kişilerin de sürüş güvenliği açısından tamamen otonom bir araç olsa dahi kendilerine sunulan talimatlara göre bu yolculuğu gerçekleştirmesi gerekiyor. Elbette kara yollarının otonom araçlar bakımından güvenliğinin sağlanması ile ilgili yerel yönetimlerin ve devletin de sorumluluğu olduğu unutulmamalı.”

Tesla Model S kazalara karşı böyle test ediliyor:

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu