Teknoloji

Nobel ödüllü Quantum girişimi Pasqal, 100 milyon avro yatırım aldı

Nobel ödüllü Quantum girişimi Pasqal, 100 milyon avro yatırım aldıMerkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Nobel ödüllü fizikçi Alain Aspect’in ortak kurucusu olduğu Quantum geliştiricisi girişim Pasqal, B serisi turunda 100 milyon avro yatırım aldı.

Firma yetkilileri, geliştirdikleri teknolojilerin 2024’ten itibaren klasik bilgisayarların yerini alacağını ve girişimlerinin yatırımcılar için birçok ticari fırsat sunduğunu belirtti.

Girişimciler, son aldıkları yatırımı teknolojik araştırmalarda kullanacaklarını söyleyerek hedeflerinin 1000 Qubit (Quantum Bit) büyüklüğündeki hatalara dayanıklı Quantum bilgisayarlar üretmek olduğunu ifade etti.

Son yatırımla firma 2019’dan bu yana 125 milyon avro yatırıma ulaştı.

Kuantum kıyametine karşı savunmasız mıyız?

Alman otomotiv devi Pasqal’ın Quantum teknolojisinin kaza testlerinde ve daha hafif malzeme üretiminde kullanılabileceğini açıklamıştı. Almanya merkezli Kimya firması BASF yetkilileri de teknolojinin hava durumu tahminleri gibi farklı alanlarda değerlendirilebileceğini belirtmişti.

Pasqal’ın Quantum teknolojisiyle ilgilenen müşterileri arasında Siemens, Airbus, LG, Johnson & Johnson ve Thales firmaları yer alıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu