Öğrencilerin siber güvenliği için işte 5 altın öneri

Çocuklar ortalama 10 ile 11 yaşları arasında ilk telefonlarını alıyor. Yani bu çocuklar ortaokul ve liseye geçtiklerinde teknoloji konusunda muhtemelen sizden daha çok bilgi sahibi oluyorlar. Ancak onları tehlikeye atacak ya da başlarını belaya sokacak olaylar hakkında sizin kadar deneyime sahip değiller.

ESET, okul sezonu başlarken çevrimiçi güvenlik konusunda yapılması gerekenleri sıralıyor.

Şahsi Cihazlar:

Güvenlik yazılımı yükleyin: Korunması gereken bütün cihazlarınıza güvenlik yazılımı yüklediğinizden emin olun. Bitmek tükenmek bilmeyen merakları, arama motoru kullanımları ve sosyal medya alışkanlıkları nedeniyle bu yaş grubundaki öğrenciler zararlı yazılımlarla daha çok karşılaşıyor.

Yedekleyin: Fidye yazılımı saldırılarında, sürücü hatasında ya da yanlışlıkla silinme sonucunda okulla ilgili yaptıkları çalışmaları kaybetmemelerini sağlayın. Büyük bir USB’ye veya taşınabilir sürücüye yatırım yapın, ya da işleri daha da kolaylaştırıp çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanın.

Ebeveyn koruma sistemlerini gözden geçirin: Ebeveyn koruma sistemleri belirlenen kategorilerdeki sakıncalı sayfalara erişimi engelleyebilir ve cihaz kullanımına sınırlama getirebilir. Ancak bunun da dozunu kaçırmak zararlı olabilir. Çocuklarınızın arkadaşları, onları fazla kısıtlamayan ailelere sahip olabilir. Çocuklarınız büyüdükçe sınırlamaları azaltın, çünkü artık başlarının çaresine bakabilirler ve kendi kararlarını kendileri verebilirler.

Kameraların güvenli olmasını sağlayın: İnternette dolaşan saldırganlar, zararlı yazılımlar sayesinde kameraların uzaktan kontrol edilmesini sağlayabiliyor. Masum gençlerin ve yetişkinlerin fotoğrafları çekilebiliyor, bu kişiler tehditlerin ve şantajların kurbanı olabiliyorlar. Kamerayı bantlayarak ya da üzerini bir şekilde kapatarak bu konuda kolaylıkla önlem alabilirsiniz.

Sosyal medya alışkanlıklarına dikkat edin: Bu şekilde arkadaşlarıyla iletişim kuruyorlar. Ama arkadaş arasında söylenen sözler yüzlerce ya da binlerce insanın gözü önündeyken başka bir kılığa bürünebilir. Bu nedenle onlara şunları hatırlatın:

  • Paylaşım yapmadan önce düşün. Seni arkadaşların kadar iyi tanımayan insanların bunu görmesini ya da paylaşmasını gerçekten istiyor musun?
  • Sosyal medya uygulamalarındaki güvenlik ayarlarını kontrol et. Ne işe yaradıklarını, kimin neyi görebileceğini öğren. Bir yere gitmen gerekmiyorsa konumunun izlenmesine izin verme.
  • İnsanların her zaman söyledikleri gibi olmayabileceğini sakın unutma. Sosyal medya, artık bir okul bahçesi gibi oldu. Çocukların eğlenebileceği ama avcıları da kendine çeken bir yer.

Okul cihazları:

Okulun cihazlarını kullanan çocuklarınızı korumak için neler yapılabileceğine dair tavsiye almak istiyorsanız ESET’in sitesinde yer alan okul sezonu başlayan ilkokul öğrencileri için güvenlik yazısını okuyabilirsiniz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*