Siber Saldırılar

Medibank siber saldırısının arkasındaki hacker Aleksandr Ermakov kimdir?

Avustralya’nın sağlık sigortası devi Medibank’a siber saldırı düzenleyen hacker Alexander Ermakov’un  fidye yazılım çetesi SugarLocker’a üye olduğu çıktı.

Rus yetkililer, SugarLocker için çalıştıkları iddia edilen üç kişiyi tutukladığını açıklamıştı.

GustaveDore ve JimJones takma adlarını kullandığı belirtilen bir üyenin, Medibank’a yönelik 2022 yılında gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısının arkasındaki Aleksandr Ermakov olduğu anlaşıldı.

Rus polisi, üç kişiyi ülkenin ceza kanununun zararlı bilgisayar kodlarının oluşturulmasını, kullanılmasını veya dağıtılmasını yasaklayan 273. maddesini ihlal etmek suçlamasıyla tutukladığını duyurdu.

Rusya İçişleri Bakanlığı Özel Teknik Olaylar Bürosu’nun üç şüpheliyi, ilk olarak 2021’in başında ortaya çıkan ve ele geçirilen SugarLocker, diğer adıyla Sugar veya Encoded01 adlı hizmet olarak fidye yazılımı operasyonunun üyesi olmakla suçladığı bildirildi.

Tutuklanan kişilerin, fidye yazılımlarının tanıtımını yapmakla kalmayıp, özel yapım kötü amaçlı yazılımlar geliştiren, çevrim içi mağazalar için kimlik avı siteleri oluşturan ve kullanıcı trafiğini Rusya ve BDT’de popüler olan dolandırıcılık planlarına yönlendiren yasal bir BT şirketi kisvesi altında çalışan Shtazi-IT adlı şirket üzerinden faaliyetlerini yürüttükleri tespit edildi.

AVUSTRALYA’DA SİBER YAPTIRIM UYGULANAN İLK İSİM: ALEKSANDR ERMAKOV

SugarLocker’ın, 2021 yılında RAMP adlı darknet forumunda “GustaveDore” adlı kullanıcının paylaşımıyla piyasaya sürüldüğü duyurulmuştu. REvil’e bağlı bir grup olduğu düşünülen SugarLocker’ın operatörlerinden birinin kullandığı bu takma ad, Avustralya, İngiltere ve ABD tarafından yaptırım uygulanan Rus vatandaşı Aleksandr Ermakov tarafından da kullanılıyordu.

Rus siber suç forumlarında Aleksandr Ermakov’un “GustaveDore, JimJones ve Blade Runner” gibi birden fazla takma ad kullandığını biliniyordu.

Aleksandr Ermakov ismi geçtiğimiz ay gündeme gelmiş, Avustralyalı yetkililer tarafından Medibank saldırısının arkasındaki kişi olarak duyurulmuştu.

Fidyeciler 9,7 milyon kişinin verilerini sızdırdı: Saldırının arkasında Rusya mı var?

Medibank saldırısı 2022 yılında gerçekleşmiş, saldırı neticesinde 9,7 milyon müşterinin hassas kişisel verileri çalınmıştı. Şirket tarafından 10 milyon dolarlık fidye talebi reddedilince veriler daha önce REvil ile bağlantılandırılan bir blogda sızdırılmıştı.

Avustralyalı yetkililer, soruşturmalar neticesinde saldırının arkasında kimin olduğunu bildiklerini ancak isim vermeyeceklerini açıklamışlardı.

Avustralya hükümeti ise, yayımladığı açıklamayla saldırının arkasındaki ismin Rus fidye yazılımı çetesi REvil ile ilişkilendirilen Aleksandr Ermakov olduğunu ve mali yaptırım uyguladığını duyurmuştu.

Söz konusu uygulama Avustralya tarihinde bir ilk olarak tarihe geçmişti.

İKİ UYGULAMA ARASINDA HERHANGİ BİR BAĞ YOK

Ancak uzmanlar, Aleksandr Ermakov’a yönelik Avustralya’nın yaptırımıyla Rusya’nın tutuklaması arasında bir bağ olmadığını düşünüyor.

Kimi uzmanlar söz konusu tutuklamanın, fidye yazılımı çetesi LockBit’e karşı düzenlenen büyük bir operasyonla örtüşmesini “olağanüstü” olarak yorumluyor.

Bazıları da bu tutuklamanın Rusya’nın PR girişimi olabileceğini, şüphelilerin bir şekilde operasyonlarına devam edeceğini belirtiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu