Dijital Güvenlik

Tesla araçlar siber hırsızların eline geçebilir: Başrolde Flipper Zero Var!

Tesla siber hırsızların eline geçebilir: Başrolde Flipper Zero Var!Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla elektirikli otomobillerin şarj istasyonundan çalınmasına olanak tanıyan bir zafiyet keşfedildi.

Mysk Inc. şirketinden güvenlik araştırmacıları Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, bilgisayar korsanlarının akıllıca bir sosyal mühendislik hilesi kullanarak aracınızı alıp kaçmalarının ne kadar kolay olabileceğini açıklayan bir YouTube videosu yayınladı.

Wi-Fi AĞI İÇİN FLIPPER ZERO KULLANDILAR

Mysk’in videosuna göre, dünyada 50.000’den fazla bulunan Tesla şarj istasyonlarının çoğu, Tesla sahiplerinin arabalarının şarj olmasını beklerken giriş yapıp kullanabilecekleri, genellikle “Tesla Guest” adı verilen bir Wi-Fi ağı sunuyor.

Araştırmacılar, Flipper Zero adı verilen ve 169 dolarlık basit bir hackleme aracı olan bir cihaz kullanarak kendi “Tesla Guest” Wi-Fi ağlarını oluşturdular. Bir kurban ağa erişmeye çalıştığında, bilgisayar korsanları tarafından oluşturulan sahte bir Tesla giriş sayfasına yönlendiriliyor ve ardından doğrudan kopya siteden kullanıcı adı, şifre ve iki faktörlü kimlik doğrulama kodu çalınıyor.

Araştırmacılar, kendi Wi-Fi ağlarını kurmak için Flipper Zero kullanmış olsa da sürecin bu adımının Raspberry Pi, dizüstü bilgisayar veya cep telefonu gibi neredeyse tüm kablosuz cihazlarla da yapılabileceğini söylüyor.

TELEFON ANAHTARI İÇİN FİZİKSEL KARTA İHTİYAÇ YOKMUŞ

Mysk videoda, bilgisayar korsanlarının araç sahibinin Tesla hesabının kimlik bilgilerini çaldıktan sonra, bu bilgileri gerçek Tesla uygulamasına giriş yapmak için kullanabileceklerini, ancak 2FA kodunun süresi dolmadan önce bunu hızlı bir şekilde yapmaları gerektiğini açıklıyor.

 

Dijital çağın tehlikeli oyuncağı: Flipper Zero

Tesla araçlarının benzersiz özelliklerinden biri, araç sahiplerinin fiziksel bir anahtar kartına ihtiyaç duymadan araçlarının kilidini açmak için telefonlarını dijital bir anahtar olarak kullanabilmeleridir.

Araç sahibinin kimlik bilgileriyle uygulamaya giriş yapıldıktan sonra araştırmacılar park hâlindeki araçtan birkaç metre uzakta durarak yeni bir telefon anahtarı ayarladılar. Böylelikle araştırmacıların arabayı o anda çalmalarına bile gerek kalmadı; Tesla’nın konumunu uygulamadan takip edebilir ve daha sonra çalabilirlerdi.

Mysk, yeni bir telefon anahtarı ayarlandığında şüphelenmeyen Tesla sahibine haber bile verilmediğini söyledi. Videoya göre Tesla Model 3’ün kullanım kılavuzunda yeni bir telefon anahtarı ayarlamak için fiziksel kartın gerekli olduğu belirtilse de Mysk durumun böyle olmadığını tespit etti.

KENDİ ARACINDA DEFALARCA TEST ETTİ

Tommy Mysk bu yöntemi kendi aracında defalarca test ettiğini ve hatta daha önce araçla hiç eşleştirilmemiş sıfırlanmış bir iPhone kullandığını söyledi. Mysk her seferinde işe yaradığını iddia etti.

Mysk, videolarının sonunda Tesla’nın fiziksel anahtar kartı kimlik doğrulamasını zorunlu hâle getirmesi ve yeni bir telefon anahtarı oluşturulduğunda araç sahiplerini bilgilendirmesi hâlinde sorunun çözülebileceğini söyledi.

TESLA’DAN “SORUN YOK” CEVABI

Videoda Tommy Mysk, bu araştırma bulgusu için “Bu, sızdırılmış bir e-posta ve şifre ile bir araç sahibinin Tesla aracını kaybedebileceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullanıyor.

Mysk ayrıca, “Kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları, özellikle yapay zeka teknolojilerinin yükselişiyle birlikte günümüzde çok yaygın ve sorumlu şirketler tehdit modellerinde bu tür riskleri hesaba katmalı.” uyarısını yapıyor.

Mysk’in videoda belirttiğine göre, Mysk sorunu Tesla’ya bildirdiğinde, şirket konuyu araştırdığını ve bir sorun olmadığına karar verdiğini söylemiş.

TESLA’YI HACKLEMENİN İLK YOLU DEĞİL

Söz konusu bulgu, araştırmacıların Tesla’ları hacklemenin nispeten basit yollarını buldukları ilk sefer değil.

19 yaşındaki bir genç 2022 yılında dünya çapında 25 Teslayı hacklediğini söylemişti. Ancak söz konusu güvenlik açığı o zaman Tesla tarafından düzeltilmişti.

Aynı yıl bir güvenlik şirketiyse yüzlerce mil öteden Teslaları hacklemenin başka bir yolunu bulduğunu iddia etmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu