Siber Güvenlik

Anti-kapitalist fidyeciler kurbanlarından bağış talep ediyor!

Anti-kapitalist fidyeciler kurbanlarından bağış talep ediyor!İki aydan kısa bir süre içinde yaklaşık 200 kuruluşa saldıran yeni ve giderek daha aktif hâle gelen bir fidye yazılımı grubu, fidye talebine farklı bir bakış açısı getirdi. Anti-kapitalist olduklarını söyleyen ve MalasLocker adlı fidye yazılımını kullanan isimsiz grup, kurbanlarından kendilerine değil hayır kuruluşlarına bağış yapmalarını istiyor.

“EKONOMİK EŞİTSİZLİKTEN HOŞLANMIYORUZ”

Zimbra adlı çevrim içi iş birliği aracının kurbanlarını hedef alan grubun giderek artan saldırıları kullanıcıları alarma geçirmişti. 

Kurbanlara bıraktıkları fidye notunda ise grup, “Geleneksel fidye yazılımı gruplarının aksine sizden bize para göndermenizi istemiyoruz. Biz sadece şirketlerden ve ekonomik eşitsizlikten hoşlanmıyoruz. Sizden sadece onayladığımız, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa bağış yapmanızı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BİZDEN ÇALINANLARI GERİ ALACAĞIZ”

Fidye yazılım grubunun dark web sitesinde üç şirket kurban olarak listelenirken, 170 diğer kuruluş da hedef listesinde. 

Grup, sitelerinde yayımladığı mesajda Afrika ve Latin Amerika’da bulunan yabancı yatırımcıların büyük şirketleri hariç küçük işletmelere dokunmayacaklarını, ABD, Rusya ve Avrupa’daki şirketleri hedef alacaklarını duyurdu.

Bununla birlikte grup “Göreceli refahlarının hırsızlık üzerine kurulu olduğunu düşünüyoruz ve bizden çalınanları çalabildiğimizi geri alacağız.” ifadelerini kullandı. 

Fidye yazılımı kurbanlarına sevindirici haber: Kanser hastası hacker kaynak kodu sızdırdı, Avast şifre çözücü yayınladı 

Mesajda yer alan ifadeler ise şöyle:

“Onlar bize ne kadar sempati duyuyorsa biz de onlara o kadar sempati duyuyoruz. İster ödeme yapsınlar, dosyalarının şifresini çözsünler, ister yapmasınlar ve sızdırılsınlar fark etmez. Yasaları istedikleri gibi çiğniyorlar ve hatta yasaları yeniden yazıyorlar. Yazdıkları yasalar sadece bir ölüm sistemini meşrulaştırmaya ve sürdürmeye hizmet ediyor. Birkaç kişinin kârları karşılığında kitlesel yok oluşlar vaat ediyorlar. Anlamsız para ve güç arayışlarında hiçbir şeyden taviz vermiyorlar. Ancak onları buna zorlayacak güce sahibiz. İsyanın gücü, sendikanın gücü, toplu eylemin gücü, sabotajın gücü, ateşin gücü ve hack’in gücü budur!

“TOPLUMLARIMIZI YAĞMALAYAN ÜLKELERİ SOYARAK TOPLUMLARIMIZI YÜKSELTECEĞİZ”

“Bazı şirketler bize ödeme yapmak istemeyecek ama biz bunları onlar için yapmıyoruz. Biz, Afrika’daki, Latin Amerika’daki, Filistin’deki ve tüm dünyadaki diğer çocuklar için bunu yapıyoruz. Fidye yazılımı şu anda olduğu gibi birkaç Rus grubunun işi olmamalı. Bu, hepimiz için bir araç, toplumlarımızı yağmalayan ülkeleri soyarak toplumlarımızı yükselteceğiz. Daha yeni başlıyoruz ve ne yazık ki kamuya açık istismarlara karşı savunmasız olan şirketler büyük, çok uluslu şirketler değil, daha küçük şirketler olma eğiliminde. Bunu daha fazla hak eden hedeflerin peşinden gidebilmek için yeteneklerimizi olabildiğince hızlı bir şekilde öğreniyor ve geliştiriyoruz.”

Grubun sitesinde ayrıca birçok feminist slogan da yer alıyor. 

Siber güvenlik uzmanları grubun şu anda küçük kuruluşlara odaklandığını ancak akıllarında daha büyük hedefler olduğu yorumunu yaptı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu