Türkiye

Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşünü takip eden casus yazılıma soruşturma!

Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşünü takip eden casus yazılıma soruşturma!FinFisher adlı casus program geliştiricisi şirket, Almanya’da açılan soruşturmada Türkiye’ye muhalefeti takip etmek için kullanılacak bir casus yazılımı satmakla suçlandı.

Firmanın eki dört eski yöneticisine, Türkiye’ye yasa dışı bir şekilde bu uygulamayı satma suçlaması yöneltti.

Savcılar, bu uygulamanın Türkiye’de iktidar tarafından muhalefeti fişlemek için kullanıldığını düşünüyor. Münih merkezli FinFisher şirketi, dünya genelinde kolluk kuvvetleri ve istihbarat servislerine FinSpy adlı uygulamayı satıyordu. Fakat bu tür, hem sivil hem askeri amaçlarla kullanılabilecek yazılımların Avrupa Birliği dışına ihraç edilmesi izne tabi.

Türkiye’ye casus yazılım sattığı iddia edilen Alman FinFisher firması iflas etti

Münih merkezli FinFisher şirketi, dünya genelinde kolluk kuvvetleri ve istihbarat servislerine FinSpy adlı uygulamayı satıyordu. Fakat bu tür, hem sivil hem askeri amaçlarla kullanılabilecek yazılımların Avrupa Birliği dışına ihraç edilmesi izne tabi. Münih savcılarına göre şirket 2015 yılında 5 milyon eurodan fazla bir fiyata bu uygulamayı Türk istihbaratına sattı, ardından da kullanımı için eğitim verdi.

Savcılar bu uygulamayla Türkiye’de, 2017’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü sırasında muhalefetin gizlice izlenmeye çalışıldığını aktardı. Yürüyüş sırasında Twitter’da #AdaletİçinYürü etiketiyle yapılan bazı paylaşımlarda, tıklayan kişilerin telefonlarına bu casus uygulamayı yükleyen linkler bulunuyordu. Bu linklerin vardığını Access Now adlı insan hakları örgütü ortaya çıkarmıştı.

 UYGULAMA KİŞİSEL BİLGİLERE ERİŞİP ORTAM DİNLEMESİ YAPIYOR

Access Now’ın hazırladığı rapora göre linkleri paylaşan hesaplar, yürüyüş sırasında Twitter’da muhalif paylaşımlar yapan anonim hesaplardan oluşuyordu. Access Now, bunların önceden açılmış bir bot hesap ağı olduğunu aktarmıştı.

Uygulama, indirildiği cep telefonundaki rehber, takvim, arama geçmişi, dosyalar, fotoğraflar, ekran görüntüleri, WhatsApp ve benzeri yazışma programlarında yazışılanlar, konum gibi bilgilere erişmenin yanı sıra mikrofonu açarak ortam dinlemesi de yapabiliyordu.  O dönem basına yansıyan haberlerde, bu uygulamayla çok sayıda muhalifin ve hatta CHP’li milletvekillerinin de takip edildiği yer almıştı. FinFisher, yasadışı ihracatını gizlemek için satışı bir Bulgar şirketi üzerinden yapmakla suçlanıyor

Satış için Alman veya Bulgar yetkililerden herhangi bir izin alınmamıştı. Almanya’daki soruşturma, 2019’da basın özgürlüğü ve insan hakları alanında çalışan dört sivil toplum kuruluşunun başvurusuyla açılmıştı. Bunlar arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Şubesi, Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti, Anayasal Haklar ve İnsan Hakları için Avrupa Merkezi de yer alıyordu.

Kaynak: T24

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu