Dijital Güvenlik

Tarihin en büyük veri sızıntısı: 26 milyar kullanıcı bilgisi çalındı!

Tarihin en büyük veri sızıntısı: 26 milyar kullanıcı bilgisi çalındı!“Tüm İhlallerin Anası” Mother of All Breaches olarak adlandırılan devasa veri sızıntısında Twitter, Linkedin ve Dropbox gibi sitelerden 26 milyar kullanıcı verisi sızdırıldı.

Sızıntının ABD, Brezilya, Almanya, Filipinler, Türkiye ve diğer ülkelerdeki çeşitli hükûmet kuruluşlarının kayıtlarını da içerdiği belirtiliyor.

26 MİLYARDAN FAZLA KULLANICI VERİSİ SIZDI

Siber güvenlik araştırmacıları, kişisel bilgilerinizin sızdırılmış olabileceği uyarısında bulundu. Araştırmacıların tarihin en büyük veri sızıntısı olduğuna inandıkları olayda 26 milyardan fazla kişisel kayıt açığa çıktı.

Aralarında Twitter, Dropbox ve LinkedIn’in de bulunduğu çeşitli sitelere ait hassas bilgiler güvenli olmayan bir sayfada keşfedildi.

Araştırmacılar, söz konusu ihlalin son derece tehlikeli olduğunu ve bir siber suç tsunamisine yol açabileceğini iddia ediyor.

SIZINTI AÇIK BİR DEPOLAMA ALANINDA KEŞFEDİLDİ

SecurityDiscovery.com’un sahibi Bob Dyachenko ve Cybernews’ten araştırmacılar veri ihlalini güvenli olmayan açık bir depolama alanında keşfetti.

12 terabaytlık kullanıcı verisi içeren sızıntı, araştırmacılar tarafından Tüm İhlallerin Anası (Mother of All Breaches) olarak adlandırıldı.

Veriler üzerinde yapılan ilk incelemelerde, verilerin yeni bir ihlalden kaynaklanmadığı, daha önceki ihlallerin bir araya getirilmesiyle oluştuğu vurgulandı.

Türkiye’yi sarsan sızıntı: 72 milyonun verileri satışa çıkarıldı

Bununla birlikte söz konusu sızıntıda kimlik bilgilerinden hassas bilgilere kadar pek çok veri yer alırken ayrıca ABD, Brezilya, Almanya, Filipinler, Türkiye ve diğer ülkelerden çeşitli devlet kuruluşlarının kayıtları da yer aldı.

EN BÜYÜK SIZINTI ÇİN’DEN

En büyük sızıntı, Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması olan Tencent’in QQ’suna ait 1,5 milyar kullanıcı verisi oldu.

QQ’yu, 504 milyon kayda sahip olan Çin sosyal medya platformu Weibo takip etti.

Diğer en büyük sızıntılardan bazıları arasında MySpace (360 milyon), Twitter (281 milyon), Linkedin (251 milyon) ve AdultFriendFinder (220 milyon) yer alıyor.

DEVASA BİR SİBER SUÇ TSUNAMİSİNE YOL AÇABİLİR

Araştırmacılara göre en büyük endişe, bu kayıtların devasa bir siber suç dalgasına temel oluşturabilecek olması.

ESET’in küresel siber güvenlik danışmanı Jake Moore söz konusu sızıntı hakkında “Bu kesinlikle çok büyük bir veri ihlali.” yorumunda bulundu.

Moore, “Siber suçluların asgari bilgilerle bile yapabilecekleri asla hafife alınamaz, ancak şifreler ele geçirildiyse mağdurların sonuçların farkında olması ve uygun güvenlik güncellemelerini yapması gerekir.” uyarısını yaptı.

Araştırmacılar, “Kullanıcılar Netflix hesapları için de Gmail hesapları için kullandıkları şifreleri kullanırlarsa, saldırganlar bunu kullanarak daha hassas diğer hesaplara yönelebilirler” uyarısında bulunuyor.

Çeşitli güvenlik uzmanlarıysa “bankanız ve Twitter için aynı cep telefonu numarasını kullanıyorsanız, bilgisayar korsanları bu ihlali bankacılık bilgilerinize ulaşmak için kullanabilir” uyarısında bulunuyor.

SPAM E-MAİLLERE DİKKAT!

Tüm İhlallerin Anası’nda verileri sızmış olan kullanıcılar, kimlik avı saldırılarının kurbanı olabilir ya da yüksek düzeyde spam e-postalar alabilir.

Söz ihlalde kişisel verilerinizin sızdırıldığından endişe ediyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey parolalarınızı güncellemek. Birden fazla hesap için aynı şifreleri kullanmadığınızdan emin olmak, bir hesabın etkilenmesinin tüm verilerinizi tehlikeye atma riskini azaltıyor.

Bunun yanı sıra kimlik avı e-postalarına karşı dikkatli olmalı ve tüm hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullandığınızdan emin olmalısınız.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu