Siber Saldırılar

Siber saldırı araçları 5 dolara kadar düştü

Siber saldırı araçları 5 dolara kadar düştüSavunmasız kurbanların yanı sıra dev şirketlere ve hatta devletlere ait cihazlarda yıkıma neden olduğu bilinen siber saldırıları gerçekleştirmeye yarayan kitlerin fiyatlarının şaşırtıcı derecede düşük olduğu ortaya çıktı.

Yakın zamanda bu tehlikeli saldırı paketleri hakkında Sectrio siber güvenlik şirketi “2022’nin Küresel Tehdit Manzarası” başlıklı bir rapor yayımladı.

Rapordaki son bilgiler, DDoS, Kimlik Avı ve fidye yazılımı gibi önde gelen siber saldırı kitlerinin dark web’de 5 dolar gibi sembolik denebilecek rakamlar karşılığında satışa çıkarıldığını gösterdi. Bu araçlar siber saldırı gerçekleştirmek için minimum seviyede teknik bilgi gerektirdiklerinden ötürü, hacker olma hevesi taşıyan pek çok kişi tarafından rağbet görüyor.

Uzaktan Erişim Truva Atı/Aracı (RAT) gibi kötü amaçlı yazılım araçları, herkesin herhangi birinin cihaz sistemine tam erişim ve uzaktan kontrol sağlıyor. Böylesine tehlikeli bir aracın fiyatının 5-45$ bandında olduğunu bilmek hem şaşırtıcı hem de ürkütücü.

Benzer şekilde, alıcılar dark web’de phishing saldırı kitlerini uygun fiyatlara elde edebiliyor. Avengers balina avı phishing kiti 7$ gibi düşük bir fiyattan başlıyor. Bunun gibi paketler, çok hassas bilgileri paylaşmaları için kandırılan CFO’lar ve CEO’lar gibi üst düzey yöneticileri hedef aldığı biliniyor. Sahte hesaplar aracılığıyla transferler de yaygın örnekler arasında yer alıyor.

Karanlık ağda hassas bilgiler çerez fiyatına satılıyor

Diğer yandan parola kırmak için tasarlanmış araçlar 10$ gibi düşük bir ücret karşılığında satılabiliyor. 10 dolarlık fiyat aralığına uygun olarak, dark web’de DDoS saldırı kitleri bulmak da mümkün. Bu paketler, ağların bombardımana tutularak aşırı trafik nedeniyle tüm kullanıcılar tarafından erişilemez hale gelmesini sağlayabiliyor.

HEDEF KİTLE DARK WEB KULLANICILARI 

Truva atları, solucanlar, virüsler ve diğer zararlı programları içeren ve oldukça tehlikeli olan bu kötü amaçlı yazılımları arayanlar, bu paketler dark web’de 12 dolar gibi düşük bir fiyata mevcut olduğundan bulabiliyor. Kötü amaçlı yazılım paketlerinin 2021 sürümünü arayanları ise 21 dolar gibi bir miktar daha yüksek bir ücret bekliyor.

Temel fidye yazılımı paketleri de saldırganların bütçesini sarsacak bir kalem olmaktan uzak. Temel fidye yazılımı paketlerinin fiyatları 15 dolar ile 76 dolar arasında değişebiliyor. Anahtar kelime aramaları çoğu tartışmayı içeren kitler, dark web’in en popüler kitleri olarak kabul ediliyor.

Bu rakamlar, siber saldırıların artık herkes tarafından, her yerde kolaylıkla gerçekleştirilebileceğinin açık bir kanıtı olarak görülüyor. Hedef kitle olarak ise dark web’e girmeye ve kendi siber saldırılarını gerçekleştirmeye cüret edenler seçilmiş durumda.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu