Sektörel

Türkiye’ye casus yazılım sattığı iddia edilen Alman FinFisher firması iflas etti

Türkiye'ye casus yazılım sattığı iddia edilen Alman FinFisher firması iflas ettiTürkiye’nin de hizmet aldığı iddia edilen Münih merkezli Alman casus yazılım firması iflas ettiğini açıkladı.

Casus ve gözetleme yazılımları nedeniyle tartışmaların odağında olan firma, dünyanın faklı ülkelerindeki baskıcı rejimlerin gazeteci ve aktivistleri takip etmesine hizmet etmekle suçlanıyor.

Firmanın en yaygın kullanılan ve en kârlı yazılımı FinSpy, yıllardır Alman hükümeti ve insan hakları  kuruluşları tarafından takip ediliyor.

Şirketin yazılımının Türkiye’de hükümet yetkililerince gayri resmi kanallardan satın alındığı ve 2017’de hükümet karşıtı gösteriler sırasında kullanıldığı öne sürülmüştü. Sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin suç duyurusunda bulunmasının ardından 2019’da FinFisher hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Alman firmaya muhalifleri izlemek için Türkiye’ye casus yazılım satma soruşturması

Soruşturma açılmasına yol açan şikayette FinFisher’ın AB’nin birlik dışı ülke regülasyonlara riayet etmediği vurgulanmıştı. 2020 yılında şirkete operasyon düzenlenmiş ve şirket hesaplarına el konulmuştu.

FinSpy yazılımı 2016 yılında geliştirilmiş, Mısır, Bahreyn, Bangladeş, Etiyopya, Umman, Suudi Arabistan ve Venezuela hükümetleri tarafından kullanılmıştı. Yazılım takip edilen kişilerin cihazlarına ve kameralarına tam erişim sağlıyor.

FinFisher firmasından konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu