Siber Saldırılar

Ruslardan ABD’yi şoke eden ikinci saldırı

Fireye’ın ardından ABD Hazine Bakanlığı da Rus hackerların hedefinde

ABD’de siber güvenlik şirketi Fireye’a yönelik saldırının ardından Rusya destekli olduğu öne sürülen ikinci bir siber saldırı Hazine Bakanlığı’na düzenlendi.

Washington Post gazetesinin iddiasına göre Rusya hükümetinin çalıştırdığı bilgisayar korsanları, Hazine Bakanlığı, ABD Ticaret Bakanlığına bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresi (NTIA) ve Fireeye’a ait büyük çapta veriyi ele geçirdi. 

Saldırganlar, NTIA’da bulunan Microsoft Office sistemlerine de sızarak büyük bir veri hırsızlığı gerçekleştirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, saldırıya ilişkin acil bir toplantı düzenlendiğini duyurdu. Konsey sözcüsü John Ullyot yaptığı açıklamada, “ABD hükümeti, durumun farkında ve duruma ilişkin ayrıntıları ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımlar atılıyor.” ifadelerini kullandı.

2020’nin en büyük hack olayı FireEye saldırısıyla ilgili bilmeniz gereken 8 şey

 

FireEye’dan  yapılan açıklamada ise saldırının ilk olarak yazılım sağlayıcısı şirket SolarWinds’in sistemlerine sızılmasıyla başladığı tespit edildiği değerlendirmesi yer aldı. Saldırının bir Supply Chain (tedarik zinciri) saldırısı olduğu ve saldırıdan Fireye firmasının da etkilendiği belirtildi. Firma duruma karşı tedbirlerin yer aldığı bir yazıyı GitHub üzerinden kamuoyuyla paylaştı. 

ÇOK SAYIDA KAMU KURUMU VE ÖZEL ŞİRKET RİSK ALTINDA

Sistemlere sızılmasının ardından siber saldırganlar zararlı yazılım yerleştirilen Orion yazılımının güncellemesini kullanıcılara yüklemesi için gönderdi. Böylelikle başta Hazine Bakanlığı olmak üzere birçok kamu ve özel sektör kurumuna ait sistemlere sızma gerçekleştirildi.

SolarWinds şirketinin birçok kurumda geniş bir müşteri portföyünün olması, başka devlet kurumlarında da ciddi güvenlik endişelerine neden oldu. Firmanın müşterileri arasına dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı Fortune 500 listesindeki şirketler ve ABD’de ilk 10’da yer alan  telekomünikasyon firmaları bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığından ise konuya ilişkin yapılan açıklamada, olayın ABD medyası tarafından Rusya’yı suçlamak içidile getirilen temelsiz iddialardan ibaret olduğu belirtildi.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu