Siber Saldırılar

Oltalama saldırısına uğrayan demir yolu 1,6 milyon dolar zarar etti!

Oltalama saldırısına uğrayan demir yolu 1,6 milyon zarar etti!Güney Afrika Demiryolları kimlik avı saldırısıyla 1,6 milyon dolar zarara uğradı.

Güney Afrika Yolcu Demiryolu Ajansı (PRASA), ulaşım ağının bir kimlik avı dolandırıcılığına kurban gitmesinin ardından yaklaşık 30,6 milyon rand (1,6 milyon ABD doları) zarara açıkladı.

PRASA yıllık raporunda, toplam zararın yarısının başarılı bir şekilde kurtarıldığı kalan bakiyenin kurtarılması için soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Kimlik avı saldırısıyla ilgili ayrıntılar kamuya açıklanmasa da KnowBe4’dan James McQuiggan, devlet kurumunun raporuna dayanarak, saldırının içeriden bir çalışanın yardımıyla gerçekleşmiş olma ihtimalinin fazla olduğunu iddia etti.

McQuiggan, “İster kasıtlı ister kasıtsız olsun, içeriden gelen tehditler kuruluşlar için önemli bir risk oluşturuyor ve verilerinin, personelinin ve tesislerinin bütünlüğünü, gizliliğini ve kullanılabilirliğini etkiliyor.” yorumunda bulundu.

DEMİRYOLU SİSTEMLERİ HEDEFTE

Demiryolu ağları ve ulaşım sistemleri hem operasyonel bütünlüklerini hem de veri güvenliklerini tehdit eden çok sayıda siber tehditle karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Trend Micro’dan Bharat Mistry, “Demiryolu sistemlerini hedef alan saldırılar arasında fidye yazılım saldırıları, hizmet reddi saldırıları gibi başlıca ciddi saldırılar yer alıyor.” dedi.

Mistry, “Fidye yazılımları, yolcu işlemleri bilet sistemleri, cep telefonu uygulamaları ve yolcu bilgi sistemleri de dâhil olmak üzere demiryolu BT sistemlerini hedef alan ve bu hizmetleri kullanılamaz hâle getirerek kesintiye neden oluyor. Bu da ulaşım sektöründe giderek artıyor.” diyerek sistemlerin hedefte olduğunun altını çizdi.

DİJİTAL BANKACILIK DOLANDIRICILIĞI ARTIYOR

Güney Afrika Bankacılık Risk Bilgi Merkezi’ne (SABRIC) göre, bölgedeki dijital bankacılık dolandırıcılığı artıyor ve 2022 yılına kıyasla dijital bankacılık dolandırıcılığı vakalarında %30’luk bir artış görülüyor.

Fidye yazılım saldırılarında bir ilk: Rusya’yı durdurmak için Belarus demir yolunu hacklediler

Aynı zamanda yönetim hizmeti firması Aon tarafından yapılan bir araştırmaya göre de Güney Afrika’da e-posta dinleme dolandırıcılığı artıyor. Ankete katılan her beş şirketten biri (%22) son beş yıl içinde böyle bir olay yaşadığını bildiriyor.

KnowBe4’dan Javvad Malik, sosyal mühendislik ve özellikle de oltalama saldırılarının, Afrika’daki birçok kuruluş için büyük bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

Malik, “2023 Sektörlere Göre Kimlik Avı kıyaslama raporumuza göre, ortalama olarak her büyüklükteki kuruluşta Afrikalı çalışanların yaklaşık üçte biri (%32,8) herhangi bir güvenlik farkındalığı eğitimi almadıkları için kimlik avı saldırısına maruz kalmaya açıktır.” açıklamasında bulundu.

İNSAN FAKTÖRÜ RİSK OLUŞTURUYOR

İnsanların kimlik avı dolandırıcılığına karşı duyarlılığından faydalanmak, bölgedeki birçok güvenlik ihlalinde başat faktör olmaya devam ediyor.

McQuiggan, işletmelerin kimlik avı saldırılarını savuşturması için ilgili davranışları tanımayı, olası içeriden tehditleri değerlendirmeyi ve risk azaltma programını uygulamayı içeren içeriden tehditleri tanımlamaya, tespit etmeye, değerlendirmeye ve yönetmeye odaklanmalarını öneriyor.

İnsan faktörünün altını çizmek için McQuiggan, “Kuruluşlar, içeriden gelen tehditlerin şiddet, casusluk, sabotaj, hırsızlık ve siber eylemler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğini anlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu