Dijital Güvenlik

Araştırmacılardan şok siber saldırı senaryosu: Milyonlarca diş fırçası hacklenirse ne olur?

Araştırmacılardan şok siber saldırı senaryosu: Milyonlarca diş fırçası hacklenirse ne olur?Siber güvenlik araştırmacıları, milyonlarca hacklenmiş diş fırçasının büyük bir siber saldırıda kullanılabileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, varsayımsal olarak internete bağlı diş fırçalarının hacklenmesi sonucuyla DDoS saldırıları gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

SALDIRI SENARYOSU VİRAL OLDU

Fortinet’in varsayımsal senaryolarına göre internete bağlı diş fırçaları, botnetlerle birbirlerine bağlanabilir ve böylelikle web siteleri ve sunucuları web trafiğiyle aşırı yükleyen dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısı gerçekleştirmelerine olanak tanıyabilir.

Konu başlangıçta gerçek bir olay olarak lanse edilse de Fortinet’ten yapılan açıklamada bunun varsayımsal bir senaryo olduğu belirtildi.

Fortinet sözcüsü konunun viral olması nedeniyle yanlış anlaşılmayı düzeltmek için, “DDoS saldırıları için kullanılan diş fırçaları konusu, bir röportaj sırasında belirli bir saldırı türünün örneği olarak sunuldu. Bu konu Fortinet veya FortiGuard Labs’ın araştırmasına dayanmıyor.” ifadelerini kullandı.

AKILLI CİHAZLAR TEHLİKE BARINDIRIYOR

Fortinet, web kameraları, bebek monitörleri, kapı zilleri ve ev aletlerini de içerebilen akıllı cihazların tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.

Fortinet İsviçre Sistem Teknolojisi Başkanı Stefan Züger, “İnternete bağlı her cihaz potansiyel bir hedeftir ya da bir saldırı için kötüye kullanılabilir.” dedi. 

Fidye yazılım saldırısına uğrayan kahve makinesi, evet, doğru okudunuz! 

Akıllı teknoloji sahiplerine kendilerini korumak için önlem almalarını tavsiye eden Züger, “Aksi takdirde er ya da geç bir kurban hâline geleceksiniz ya da kendi cihazınız saldırılar için kötüye kullanılacak.” dedi.

SİBER SALDIRGANLAR İSTİSMAR EDECEK YENİ ALANLAR ARIYOR

Ağ performansı firması Netscout’un yakın tarihli bir raporunda, kötü niyetli botnet’lerde benzeri görülmemiş bir büyüme yaşandığı ve faaliyetlerin Ocak ayında iki katına çıktığı kaydedildi.

Raporda, “Sürekli olarak yükselen bu seviyeler, bulutun küresel internete karşı yeni bir silah olarak kullanıldığını gösteriyor ve tehlikeli yeni bir siber suç dalgasının devam etmekte olduğunu doğruluyor.” ifadeleri kullanıldı.

Aynı zamanda raporda, “Bu savaş daha yeni başlıyor ve düşmanlar istismar edecekleri alanları ortaya çıkarmak için keşif yapıyorlar.” cümleleri yer aldı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu