Siber Saldırılar

IMF’den kritik uyarı: Siber saldırılar finansal istikrara tehdit oluşturuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya genelinde artan siber saldırıların finansal istikrara tehdit oluşturduğunu bildirdi.

IMF’nin blog sitesinden yayımladığı “Siber risk, finansal istikrara yeni tehdit” başlıklı rapora göre, siber tehdit unsurlarının finans kurumlarında teknolojik sistemlere zarar verme kabiliyetine dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Son 10 yılda finansa sektörüne yönelik siber saldırıların 3 katına çıktığına değinilen raporda, koronavirüs salgınının tetiklediği krizin dijital sistemlerin güvenliğini korumanın önemini artırdığına işaret edildi.

Raporda, “Bilgi ve iletişim teknolojisi sistemlerine yönelik siber saldırılar dünya çapında artıyor ve finansal hizmetler en çok hedef alınan sektör olmaya devam ediyor.” tespiti yer aldı.

Siber saldırıların gün geçtikçe işaret edilen raporda, siber riskin güven kaybı, ikame edilebilirlik ve birbirine bağlılık eksikliği yoluyla finansal istikrarı etkileyebileceği belirtildi.

Sigorta şirketlerine yönelik siber saldırılar artıyor: Peki sigorta şirketleri siber saldırılardan nasıl korunabilir?

FİNANS HİZMETLERİ EN ÇOK HEDEF OLAN SEKTÖR

IMF yetkilileri Jennifer Elliott ve Nigel Jenkinson tarafından konuya ilişkin kaleme alınan blog yazısında da siber riskin finansal istikrara yönelik yeni bir tehdit olduğu vurgulandı.

Yetkililer, dijital bankacılık ve ödemelere daha bağımlı hale gelinmesiyle siber saldırılarda büyük artış kaydedildiğini ve finans hizmetlerin en çok hedeflenen sektör olduğunu belirtti.

IMF yetkilileri, güçlü finansal ve teknolojik bağlantılar göz önüne alındığında büyük bir finansal kuruluşa ya da finansal kuruluşlarca kullanılan çekirdek bir sisteme yönelik başarılı bir saldırının hızla tüm finansal sisteme yayılabileceği, yaygın bir bozulmaya ve güven kaybına neden olabileceği konusunda uyardı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu