Yapay Zeka

Japonya, doğum oranını yapay zekayla yükseltmek istiyor

Japonya’da doğum oranını yükseltmek için harekete geçen hükümet, sorunun çözümünü yapay zekada buldu. Tokyo yönetimi, yapay zekanın kullanıldığı eş bulma programları uygulayan belediyelere kaynak aktarma kararı aldı.

Yapay zeka tabanlı programları halen uygulamakta olan ya da uygulamaya başlamak isteyen yerel yönetimlere 2 milyar yen (yaklaşık 19 milyon dolar) fon verilecek.

Japonya’da çiftleri bebek sahibi olmaya teşvik için cömert programlar uygulanmasına karşın geçen yıl doğum oranları rekor seviyede düşmüştü. Yapay zeka kullanılan eş bulma programlarında gelir ve yaş gibi kriterlere bakılıyordu. Yerel medya, yapay zekanın kullanılacağı programlarda hobi ve değerler gibi başka kriterlerin de göz önüne alınacağını söylüyor.

Bir hükümet yetkilisi uluslararası basına yaptığı açıklamada, “Bu mali desteğin ülkenin düşen doğum oranlarını tersine çevirmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İran’da Fahrizade suikastında “yapay zeka” iddiası

NÜFUS YÜZYILIN SONUNDA YARIYA DÜŞEBİLİR 

Japonya’nın 2017’de 128 milyon olan nüfusunun bu yüzyılın sonunda 53 milyonun altına ineceği tahmin ediliyor. Japonya Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre ülkede 2019’da 864 bin bebek dünyaya geldi. Bunun, kayıtların tutulmaya başlandığı 1889’dan beri görülen en düşük seviye olduğu belirtiliyor.

Geçen yıl bir önceki yıla göre 54 bin daha az bebek doğdu. Ülkede dört yıldır her sene bir milyondan az bebek doğuyor. Ölüm oranı da savaş sonrası dönemde rekor kırdı. Geçen yıl 1 milyon 376 bin kişinin öldüğü belirtiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: