Dijital Güvenlik

Komşuda casus yazılım skandalı: Yunan istihbarat şefi istifa etti!

Komşuda casus yazılım skandalı: Yunan istihbarat şefi istifa etti!Yunanistan’da muhalif siyasetçinin casus yazılımla dinlendiği ortaya çıkınca istihbarat şefi istifa etmek zorunda kaldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, yasal dinleme prosedürlerinde casus yazılımların usulsüz bir şekilde kullanıldığı ve bunun üzerine de İstihbarat Şefi Panagiotis Kontoleon’un istifasını sunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Başbakan Kyriakos Miçotakis’in istifayı kabul ettiği duyuruldu.

Gözetleme endüstrisinde casusluk skandalına rağmen talep patlaması yaşanıyor

Muhalefet partisi PASOK lideri Nikos Androulakis, geçtiğimiz hafta telefonunun casus yazılım Predator aracılığıyla dinlendiğini iddia ederek Yunanistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Androulakis casus yazılımla takip edildiğini Avrupa Parlamentosu yetkililerinden öğrendiğini açıklamıştı.

SKANDALI AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN HİZMETİ ORTAYA ÇIKARDI

Avrupa Parlamentosu daha önce İsrailli Pegasus casus yazılım skandalının ortaya çıkmasının ardından milletvekillerine telefonlarındaki casus yazılım durumunu kontrol etmeleri için özel bir hizmet sunmuştu.

Predator casus yazılımı bulaştırıldığı telefonda tehdit aktörlerinin kişisel verileri ele geçirmesine, görüntü ve ses kaydı yapmasına olanak tanıyor.

Yunan hükümeti ise söz konusu iddiaları reddetmiş ve casus yazılımın kullanılmadığını açıklamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu