Siber Güvenlik

Zeppelin fidye yazılımı kurbanlarına müjde: Ücretsiz şifre çözme aracı paylaşıldı

Zeppelin fidye yazılımı kurbanlarına müjde: Ücretsiz şifre çözme aracı paylaşıldıGenellikle kötü haberlerin yoğunlukta olduğu siber güvenlik dünyasında bir iyi haber Unit 221B araştırmacılarından geldi. Uzmanlar, Zeppelin fidye yazılım kurbanları için yeni şifre çözücü buldu.

Siber güvenlik firması Unit 221B araştırmacıları, 2020’den bu yana Zeppelin fidye yazılımının kurbanlarına, bilgisayar sistemlerinin şifresini çözmelerine gizlice yardımcı olduklarını açıkladı.

EVSİZ BARINAKLARINA BİLE SALDIRIYORLARDI

Zeppelin fidye yazılımı, 2019’da ortaya çıkmış ve o günden bu yana çeşitli işletmeler, kritik altyapı kuruluşları, savunma yüklenicileri, eğitim kurumları, sağlık ve tıp endüstrilerini hedef almıştı.

Bunun yanı sıra fidye yazılımının hayır kurumlarını, kar amacı gütmeyen kuruluşları ve evsiz barınaklarını hedef almasıyla Unit 221B araştırmacıları, dikkatlerini bu fidye yazılımına yöneltmişti.

Kurbanlarından kimi zaman 1 milyon dolarlık fidyeler talep etmiş olsalar da Zeppelin operatörleri ortalama olarak 50.000 dolar civarı fidye istiyordu. 

Son zamanlarda saldırılarında gözle görülür bir düşüş yaşanmasının ardından Unit 221B araştırmacıları, Zeppelin fidye yazılımı kurbanlarına nasıl yardım ettiklerini açıkladı.

KURBANLARA NASIL YARDIM ETTİKLERİNİ AÇIKLADILAR 

Firmanın internet sitesinde paylaşılan blog yazısına göre Unit 221B araştırmacıları, Zeppelin fidye yazılımının şifreleme akışının kayıt defterine geçici olarak bir anahtar bıraktığı bir güvenlik zafiyeti içeriyordu. 

Fidyeciler 9,7 milyon kişinin verilerini sızdırdı: Saldırının arkasında Rusya mı var?

Bu zafiyeti keşfeden ve daha sonra bundan faydalanan araştırmacılar, kurbanların virüs bulaşmış sistemlerde çalıştırabilecekleri bir şifre çözme aracı üretmeyi başardı. Daha sonra bu aracı çalıştıran araştırmacılar, altı saatlik çalışmadan sonra şifreleme anahtarını kırmayı başardı.

Zeppelin fidye yazılımı saldırısına uğrayan kuruluşlara bu yardımı sunan araştırmacılar, Zeppelin operatörlerinin kulağına gitmemesi ve çetenin yaklaşımını değiştirerek daha fazla kuruluşa saldırmaması amacıyla keşiflerini bugüne kadar saklamış.

Zeppelin kurbanlarının sayısında önemli bir düşüş yaşandıktan sonraysa Unit 221B, çalışmalarının ayrıntılarını açıklamayı tercih etti. Araç ücretsiz olarak sunulmaya devam ediyor ve Zeppelin’in en son sürümlerine karşı bile hâlâ çalışıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu