Siber Güvenlik

Yurt dışında siber güvenlik uzmanı olmak için gereken 5 şey!

Yurt dışında siber güvenlik uzmanı olmak için gereken 5 şey!Dünya, giderek daha küçük bir yer hâline geliyor. Uluslararası şirketlerden küçük işletmelere kadar birçok kurum ve kuruluş bulut sistemlere geçiş yaptıkça dünyanın küçüldüğü, yurt dışı çalışma imkânlarının da çoğaldığını görüyoruz. Yurt dışında çalışmak isteyen siber güvenlik uzmanları da bu fırsatları değerlendirebilir ve kariyerine yepyeni bir yol çizebilir.

SİBER GÜVENLİK KÜRESEL BİR ALANDIR

Siber güvenlik küresel bir sorun. Dolayısıyla siber güvenlikçilere dünya çapında bir talep var. Farklı bir deneyim, yeni bir ortam veya potansiyel olarak daha yüksek ücret arayan profesyoneller, yurt dışında çalışarak bu fırsatlardan yararlanabilirler.

Uluslararası bir şirkette, o şirketin bulunduğu ülkede veya uzaktan çalışmak isteyen güvenlik uzmanları, maaş, kültür ve hatta çalışma saatlerinde farklılıklar beklemelidir. Bu farklı hususlara uyum sağlayabilirlerse, küresel olarak önemli olan bu meslekte başarılı olabilirler.

Siber güvenlikte istihdam açığı büyüyor: Sadece ABD’de 700 bin uzmana ihtiyaç var!

YURT DIŞINDA ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR?

Herhangi bir sektörde başka bir ülkede çalışmak bazı farklı anlayışları da doğalında beraberinde getirecektir. Söz gelimi değişen iş yeri kültürlerinin dışında siber güvenlik uzmanları, farklı talepler ve düzenlemelerle karşılaşmayı bekliyor olmalıdır.

Örneğin Birleşik Krallık’taki siber güvenlik çalışanları, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ni (NCSC) ve işlerindeki rolünü anlamalıdır. Benzer şekilde AB’deki profesyoneller de GDPR’yi dikkate almalıdır. Söz konusu farklılıkların bazıları çalışanların örneğin ABD’de gördüklerinden daha katı olurken diğerleri olmayacaktır. Yine de yurt dışında çalışanlar için adaptasyon gerektirirler.

Her ülkenin iş standartları, yaşam maliyetleri, ödeme ölçekleri doğal olarak birbirinden farklılık gösterir. Örneğin İsrail’de haftalık çalışma süresi 43 saat olarak bilinirken iş haftası da Pazartesi-Cuma değil, Pazar-Perşembe günleri arasıdır. Farklı kültürlere adapte olmanın gerektireceği yaşam biçiminin yanında örneğin mesai saatleri dışında mesajlara yanıt vermekten sorumlu olmadığınızı belirten Fransız yasalarının sağladığı haklara da hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

YURT DIŞINDA ÇALIŞMANIN FAYDALARI

Söz konusu farklılıklara uyum sağlamak zor olsa da yurt dışında çalışmanın birçok avantajı olduğu bir gerçek. Bu avantajların en önemlisiyse tabii ki maddiyat. Gerek Türkiye’de yurt dışı şirketlerinde uzaktan çalışıp Dolar veya Euro cinsinden para kazanmak gerekse yurt dışında yaşayıp orada ortalama üstü maaş almak, yaşam standardınızı oldukça yükseğe çekebilir.  

Siber güvenlik konusunda küresel bir biçimde yaşanan istihdam artışı da arayışlarınızı kolaylaştırabilir. Örneğin ABD dünyadaki herhangi bir ülkeden fazla siber güvenlik uzmanı istihdam ederken Birleşik Krallık, Brezilya, Güney Kore ve Japonya gibi ülkeler de giderek gelişen güvenlik sektörüne sahiptir.

YURT DIŞINDA ÇALIŞMANIN ZORLUKLARI

Yurt dışında çalışmak, benzersiz zorlukları beraberinde getirecektir. Bunlardan bir tanesi başka bir ana dil konusudur. Ana dil konusu karşınıza çıkabilecek en büyük engeldir.

Bunun yanı sıra gerekli beceriler ve istenen yetenekler de ülkeler arasında farklılık gösterebilir. ABD’de nitelikli bir siber güvenlik uzmanı dedirten beceriler, Japonya’da aynı tanımlamayı taşımayabilir.

Tabii bir diğer sorun da bir siber güvenlik çalışanı olarak uzaktan çalıştığınızda veri güvenliğinizin nasıl olacağı yönünde. 

ÇALIŞILACAK EN İYİ ÜLKELER

Her ülke, yurt dışında çalışan siber güvenlik uzmanları için benzersiz avantajlar ve dezavantajlar sunar. Çalışılacak en iyi yer, insanların tercihlerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir ancak genel olarak konuşursak, bazı alanlar siber güvenlik için diğerlerinden daha iyidir.

Örneğin Hindistan, hızla büyüyen BT ve bankacılık sektörlerine sahip ve siber güvenlik uzmanları için birçok fırsat yaratmakta. İsviçre bankacılık sektörü sayesinde güvenlik görevlilerine de yüksek istihdam sağlıyor ve düşük vergi oranı da cazip duruyor. Avrupa Siber Güvenlik Yasası ve GDPR gibi mevzuatlar, güvenlik uzmanlarına olan talebi artırdığı için AB’nin de sunduğu birçok fırsat var.

Ortalama maaşları daha yüksek olan ülkeleri seçmek de önemli olabilir. Örneğin Lüksemburg, siber güvenlik uzmanları için yıllık 110.000 doların üzerinde en yüksek ortalama ücrete sahip fakat aynı zamanda yüksek bir yaşam maliyetine de sahiptir. Japonya, Belçika ve Birleşik Krallık da güvenlik çalışanları için dünya çapında en yüksek maaşlar sunan ülkeler arasındadır.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu