Siber Güvenlik

Yaz kamplarında artık izciler yok, hackerlar var!

Vermont’daki  Norwich Üniversitesi’nde 20 lise öğrencisi, evlerine götürebilecekleri bilgisayarları geliştirecekler. Güney Dakota’daki Dakota Devlet Ünivsersitesi’nde ise yaklaşık 200 öğrenci, bilgisayar programcılığını öğrenecek. Güney California’da ise 250 bayan izciye de insansız hava aracı uçurma ve özel yetenekler kazanmaları için küçük bilgisayarlar verilecek. Ve bu öğrencilerin aileleri bütün bunlar için bir kuruş bile ödemeyecek.

Bu kamplar, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Ulusal Bilim Vakfı’nın (NSF) finanse ettiği, mütevazi ama genişlemekte olan GenCyber adındaki bir programın parçası. Hem özel sektör hem de kamudaki ajanslar, çocukları İnternet’ten gelebilecek tehditler ve bunun yanı sıra savunmanın temel prensipleri ve topladıkları bilgileri yanlış kullanmadıklarından nasıl emin olacakları konusunda eğiterek, siber güvenlik uzmanına olan ve bir türlü kapanmak bilmeyen ihtiyacı karşılamak için geleceği göz önünde bulunduruyorlar.

İLGİLİ HABER >>> ABD SİBER SAVAŞTA ORDUDAN ÇOK SİLİKON VADİSİNE GÜVENİYOR

Dakota Devlet Üniversitesi’nden yaz programından sorumlu olan doçent doktor Josh Pauli, Güney Dakota’daki Madison kampüsüne 200’den fazla öğrencinin gelmesini bekliyor. Pauli, “Gerçekten bir siber farkındalığa sahip olabilmek için veya gelecekteki siber güvenlik işgücü dalgasına hazır olabilmek için işgücüne katılan lise ve üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların, bilgisayar programlama ve bu prensipler konusunda gerçekten güçlü olmaları gerekiyor. Onları daha erkenden yetiştirmeye, çocuklar daha 15,16,17  yaşındayken yetiştirmeye çalışıyoruz.” diye konuşuyor.

Geçtiğimiz yıl NSA ve NSF, ülke genelinde hem öğrenciler hem de öğretmenler için 6 yaz kampının kapsayan bir programı birlikte gerçekleştirdiler. Bu yaz kamp sayısı için hedeflerini 30 olarak belirlediler. Ancak Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, projenin mimarlarından olarak da görülen Siber Koleji Dekanı Steven LaFountain’e göre talep o kadar fazla ki şu an kamp sayısı 43’e ulaştı ve maliyeti yaklaşık 4 milyon doları buldu. LaFountain, başlangıçta amaçlarının 2020’ye kadar kamp sayısını 200’e kadar çıkarmak olduğunu belirtiyor; ancak talebin çok fazla olmasından dolayı bu rakamı daha erken yakalayabileceklerini söylüyor.

İLGİLİ HABER >>> ABD’NİN CyCon PERFORMANSI: DÜNYAYI DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI

Kamplar uzunluklarına göre değişiyor. Bazıları günlük kamplar. Bazıları ise yatılı. Orta okul ve lise öğrencileri için de farklı farklı kamplar bulunuyor. Bazılarını sadece kız bazılarına sadece erkek öğrenciler katılıyor. Bazıları ise karışık. Bazı kamplar ise sadece öğretmenler için.

Ulusal Bilim Vakfı tarafından gerçekleştirilen CyberCorps: Hizmet İçin Bilim programının yöneticisi Victor Piotrowski, kampların, siber güvenlik alanındaki işsizlik oranının sıfır olduğu bir dönemde federal hükümetin insanları siber güvenlik alanına çekmek için ortaya koyduğu girişimlerinin bir parçası olduğunu söylüyor. Piotrowski, “Her şirketin şimdi kendi radarı var ve herkes bilgisayar bilimi uzmanlarını çalıştırmak istiyor ve maalesef bizim de kapasitemiz yok” diye ekliyor.

İLGİLİ HABER>>> ANNENİZ BİR BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANIYSA…

Norwich Üniversitesi İleri Programlama ve Dijital Adli Tıp Merkezi’nin yöneticisi Peter Stephenson, ulusal ölçekte siber güvenlik programları ile tanınmış olan Norwich’teki kampa katılacak olan 20 lise öğrencisinin, kendi bilgisayarlarını geliştireceğini, internet ağlarına saldırmayı ve ağları savunmayı öğreneceğini ve uzmanlardan ders alacaklarını söylüyor. Stephenson, “Şurası açık ki hükümet, özellikle NSA, ilerleme katettiklerinde bu öğrencilerin bazılarından faydalanabilmeyi umuyor; ancak bu öğrencilerin hükümetle çalışmaya devam etme gibi bir yükümlülükleri bulunmuyor.” diye ekliyor.

Josh Pauli de Dakota Devlet Üniversitesi’ne bu kamplar için 350 kişinin başvurduğu bilgisini veriyor.

Los Angeles’ın doğusundaki San Gorgonio Kız İzcileri’nden Claire Jefferson-Glipa, izci takımlarının kızları dar gelirli alanlara karşı iştahlandırmak istediğini belirtiyor. Okulun siber programını duyduktan sonra hemen California Devlet Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi yöneticisi Tony Coulson’u aradığını belirtiyor.

İLGİLİ HABER >>> ABD VATANDAŞLARININ BİLGİLERİNİ YABANCILARLA PAYLAŞACAK

Geçtiğimiz Aralık ayında 300 kadar kız öğrenci, “Ortaokul Kız Öğrencileri İçin Siber Yollar” adındaki bir günlük bir seminer için okula gitmiş. Seminer o kadar başarılı olmuş ki önümüzdeki ay için birlikte bir hafta sürecek bir program oluşturmuşlar.

Kızlara evlerine de götürebilecekleri küçük bilgisayarlar verilecek. Kızlar bu bilgisayarlarla nasıl güvenlik duvarları oluşturabileceklerini öğrenecekler ve elektronik parçaları söküp takarak vakitlerini geçirecekler. Ayrıca insansız hava aracı uçuracaklar.

Jefferson-Glipa, “Takımlar arasında eğlenceli bir kedi fare oyunu olacak. Bir takım insansız hava aracını uçururken diğer takım bu araçların kontrolünü ele geçirmeye çalışacak” diye anlatıyor.

Riverside County’deki Cadette Kız İzcileri’nden, ilk siber güvenlik deneyimini Aralık ayındaki seminerde yaşamış olan yedinci sınıf öğrencisi Sophianna Satiana, seminerin bu tür korunmalara ne kadar ihtiyaç olduğu konusunda kendisinde bir farkındalık yarattığını belirtiyor. Yaz kampına da katılmayı planladığını söylüyor ancak büyüdüğünde siber güvenlik alanında olup olmayacağını henüz bilmiyor: “Sanırım kendimi nasıl koruyacağımı, nasıl güvenlik kalacağımı gerçekten öğrenmek istiyorum.”

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu