WhatsApp, kendisini hackleyen İsrail firmasına dava açtı

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, geçtiğimiz Mayıs aylarında kendisini hacklediği iddia edilen İsrail firması NSO’ya dava açtı.

BBC’nin haberine göre, NSO’nun hacklemesi nedeniyle 1400 kadar WhatsApp kullanıcısı etkilendi ve bunların arasında gazeteci, insan hakları savunucuları, muhalif isimler ve diplomatlar vardı.

Mayıs aylarında ortaya çıkan skandalda bir grubun, WhatsApp’ı kullanarak cep telefonlarına casus yazılım yerleştirdiği belirlendi. Bunun için anlık yazışma programının sesli arama özelliği kullanıldı.

NSO, zararlı yazılımı WhatsApp sunucularına bulaştırdı

Hedefteki kişi sesli aramaya cevap vermese bile bu zararlı yazılım cep telefonuna yerleştirilebiliyordu. WhatsApp geçtiğimiz Mayıs ayındaki açıklamasında bir şirket ismi vermemişti. Ancak bu dava ile hackleme yüzünden resmen NSO’yu suçlamış oldu.

WhatsApp’ın açtığı davaya göre, NSO Grubu bir yazılım geliştirip, “hedefteki cep telefonunun şifresini kırdıktan sonra mesajlara ve diğer iletişim bilgilerine ulaşmayı” amaçladı. NSO Grubu’nun değişik WhatsApp hesaplarını kurduğu ve geçtiğimiz Mayıs ve Nisan aylarında zararlı yazılımın WhatsApp sunucuları üzerinden yayılmasına neden olduğu iddia edildi.

NSO iddiaları reddetti

Bu zararlı yazılım nedeniyle aralarında Bahreyn, BAE ve Meksika olan kullanıcılar etkilendi. WhatsApp, NSO’nun anlık yazışma programının sunucularını kullanmasını kalıcı olarak yasaklatmak istiyor.

Bu davaya karşı açıklama yapan NSO, WhatsApp’ın iddialarını kesinlikle reddettiğini ve buna karşı mücadele edeceğini ilan etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.