Siber Güvenlik

Sesli asistanlar üzerinden akıllı telefonları hacklemek için 5 dolar ve 10 metre yakınlık yeterli

Araştırmacılar hackerların ses kumandalı cihazları hedef alabileceği ‘SurfingAttack’ adını verdikleri yeni bir yöntem keşfetti.
Bu yönteme göre ultrasonik ses dalgaları kullanılarak kurbanın haberi olmadan cihazlara “insan kulağının duyamadığı” farklı komutlar verilebiliyor. Saldırı yöntemi sayesinde  ses kumandalı cihaz ile hacker arasında uzak bir mesafede ve görüş alanına girmeye gerek kalmadan etkileşimi sağlamak için masa gibi katı materyallerdeki akustik iletimin benzersiz özelliklerinden yararlanılıyor. Bunu yapmak, saldırgana ses asistanlarını kullanarak cihazla etkileşime geçme, SMS ile gelen iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını ele geçirme ve hatta sahte aramalar yapma imkanı veriyor. Araştırma Michigan Üniversitesi, St. Louis Washington Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi ve Nebraska-Lincoln üniversitelerinden bir grup akademisyen tarafından yayınlandı. Araştırmanın sonucu 24 Şubat’ta San Diego’da düzenlenen Network & Dağıtılmış Sistem Güvenliği Sempozyumu’nda açıklandı.

SurfingAttack nasıl çalışıyor?

Ses asistanı kumandalı cihazların çoğunda standart olarak bulunan MEMS mikrofonları diyafram adı verilen küçük gömme parçalar içeriyor. Bu bölüm ses ya da ışık dalgaları ile temas ettiğinde bir elektrik sinyaline dönüşüyor ve daha sonra bu deşifre edilerek gerçek komutlara dönüştürülüyor. Yeni saldırı, insan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslı ses dalgaları olan kötü amaçlı ultrasonik sinyalleri yaymak için MEMS mikrofon devrelerinin doğrusal olmayan yapısından faydalanıyor. Bunu yaparken de bir masa yüzeyine eklenmiş 5 dolarlık kristal güç çeviriciyi kullanıyor. Dahası, saldırılar yaklaşık 10 metre mesafeden gerçekleştirilebiliyor.

Twitter’ı çıldırtan Türk hacker, üst düzey yetkililere attığı mesajı yayınladı

Saldırıyı kurbandan gizlemek için araştırmacılar daha sonra cihazın ses düzeyini sesli yanıtları fark edilmez hale getirecek kadar düşük ayarlamak için yönlendirilmiş bir ultrasonik dalga yayınladılar,  bu sırada asistandan gelen sesli yanıtları kaydedebilen masanın altında kurbanın cihazına yakın bir yere yerleştirilen bir dinleme cihazı kullanıldı.

Kurulum yapıldıktan sonra, saldırgan yalnızca sesli asistanları etkinleştirebilmekle (“OK Google” ya da “Hey Siri” gibi ifadeleri kullanarak) kalmaz ayrıca tamamı cihazları kontrol etmek için masa boyunca yayılabilen ultrasonik güdümlü dalga sinyalleri şeklinde iletilen sesli yanıt sistemlerini kullanarak saldırı komutları (Mesajlarımı oku, Sam’i ara gibi) oluşturabilir.

SurfingAttack sesli asistan kullanan Google Pixel, Apple iPhone, Samsung Galaxy S9, and Xiaomi Mi 8 gibi bir çok cihazda test edildi ve her birinin ultrasonik dalga saldırılarına açık olduğu belirlendi. Ayrıca yöntemin metal, cam, ahşap fark etmeksizin farklı masa yüzeylerinde de işe yaradığı anlaşıldı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: