Siber Güvenlik

Robot korsanlar geliyor!

Bir robot düşünün. Hem düşman bilgisayar ağının açıklarını bulup saldırı düzenlesin hem de sizin sistemin açıklarını bulup yamalasın. Ayrıca bunları kendi sistemine ek bir yük getirmeden gerçekleştirsin.

Şimdilik biraz bilim kurgu gibi gözükse de ABD Ordusu’nun ileri araştırma proje ajansı DARPA, yedi farklı mühendis grubunun katılacağı bir yarışma düzenlemiş durumda.

İlk elemeleri geçen yedi grup, 750 bin doları ceplerine indirip Ağustos ayında düzenlenecek büyük yarışma için kolları sıvamış durumdalar. Yarışmayı kazanan grubun cebine atacağı para ise dudak uçuklatacak cinsten: 2 milyon dolar.

İLGİLİ HABER >> ABD ORDUSUNUN EN ZEKİ HACKERLARI ASLINDA İNSAN DEĞİL

Kalifornia Üniversitesi’nden bilgisayar profesörü Giovanni Vigna, “Otomatik bilgisayar korsanlığı, artık son nokta. İnsanlar sistemde zayıf noktalar bulabiliyor ama milyonlarca programı inceleyemiyor” dedi.

Vigna ayrıca robot korsan yarışmasına katılacak gruplardan birinin kurucusu.

“Bilgisayar korsanları dediğiniz insanlar, bir ekran önünde bir sürü şey yazan yorgun biri. Filmlerdeki gibi çekici birşey değil aslında. Korsanlığı, ya birilerine saldırıp savunma programlarını aşıp bir boşluk değerlendirmek için yaparız ya da eğlenceli olduğu için…” diyor Vigna.

Vigna, robot korsanların sistemleri koruma noktasında çok yararlı olacağını savunuyor.

Darpa’nın düzenlediği yarışmanın yanı sıra başka gruplar da bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

BT Americas’ın Teknoloji Müdürü Konstantinos Karagiannis, robot hacking sistemleri üzerinde çalışıyor. Karagiannis, yazdığı bir yapay zeka programının Süper Mario Dünyası oyununu 34 denemede çözdüğünü söyledi.

İLGİLİ HABER >> YAPAY ZEKA ASKERİYENİN HİZMETİNDE

Robot korsanların yararlı olabileceği ifade edilirken bir yandan da bu robotların yanlış kişilerin eline geçebileceğinden de endişe ediliyor.

Güvenlik şirketi HackerOne’dan Alex Rice, bu tür sistemlerin “iki tarafı keskin kılıç” olduğuna dikkat çekerek suçluların bu tür sistemleri kullanabileceğine dikkat çekti.

Rice, insanlarla robotların bir arada hareket edeceği sistemlerine daha güvenilir olacağını da belirtti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu