Siber Güvenlik

‘NSA ve GCHQ çalışanları Tor’a bilgi sızdırıyor’

Internette gezinirken girilen sitelerin takip edilmesini önlemek için geliştirilen Tor Projesi’nin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve İngiltere gizli servisi (GCHQ) tarafından hedef haline getirildiği iddia edildi.

Teröristlere izlerini kaybettirmede yardımcı olduğu için birçok gizli servisin tepkisini çeken Tor Projesi’nin Genel Müdürü Andrew Lewman NSA ve GCHQ’nun projelerini hacklemeye çalıştığını söyledi. Lewman BBC’ye verdiği röportajda gizli servislerin çabalarının Tor için çalışan gönüllülerin güvenlik açıklıklarını fark edilmeden ortadan kaldırması nedeniyle şimdiye kadar başarılı olamadığını da ekledi.

tor

Lewman’ın dikkat çeken röportajındaki önemli bir başka iddia ise Tor Projesi’nin NSA ve GCHQ’da çalışanlar tarafından desteklendiğinin öne sürülmesiydi. Lewman, bu kurumlarda çalışanların kendilerine güvenlik zafiyetlerini önceden bildirdiklerini söyledi: “Çoğunlukla verdikleri bilgiler doğru çıkıyor.”

Edward Snowden’ın sızdırdığı NSA belgeleri arasında da kurumun Tor Projesini birkaç kez hacklemeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı Araştırma Laboratuarında geliştirilen Tor Projesi özgürlükleri desteklediği ve insan hakları için mücadeleyi kolaylaştırdığı için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan maddi destek alıyor.

Google’a kayıtlı olmayan web sitelerine giriş sağlanmasına yarayan Tor birçok kanun dışı örgüt tarafından silah ve uyuşturucu madde satışı için de kullanılıyor. Projenin günde 2,5 milyon kişi tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu