Siber Güvenlik

Nesnelerin internetine sızan ‘Hajime’ endişe kaynağı

Kaspersky Lab, evrim geçirmeye devam eden gizemli bir Nesnelerin İnterneti (IoT) zararlı yazılımı olan ve büyük bir uçtan uca (P2P) botnet kuran Hajime’nin faaliyetleri üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Son zamanlarda büyük bir hızla genişleyen botnet, bugüne kadar yaklaşık 300 bin cihazı bünyesine kattı ve geliştiricisinin komutlarını yerine getirmek için hazır bir şekilde bekliyor. Hajime’nin asıl amacı ise henüz bilinmiyor.

Japonca’da “başlangıç” anlamına gelen ve faaliyetlerine ilk defa 2016 Ekim ayında rastlanan Hajime, o tarihten bu yana yeni yayılma teknikleri geliştirerek evrim geçirmeye devam ediyor. Kötü amaçlı yazılım, ele geçirdiği ve belirli bir merkezi olmayan bir grup cihazla dev bir uçtan uca botnet oluşturuyor ve onlarla gizli bir şekilde spam veya DDoS saldırıları gerçekleştiriyor.

İlgili haber >> Uzmanından uyarı: DDoS saldırılarındaki düşüşe kanmayın!

Bununla birlikte, bir saldırı kodu ya da yeteneği bulunmayan Hajime, yalnız bir yayılım modülü. Gelişmiş ve gizli bir yazılım ailesi olan Hajime, cihazlara girmek için kaba kuvvet saldırılarıyla cihaz şifrelerini kırmak da dahil olmak üzere, birçok farklı teknik kullanıyor ve daha sonra kendisini, cihazı ele geçirilen kurbandan gizliyor. Böylece söz konusu cihaz botnetin bir parçası haline geliyor.

Hajime, yalnızca belirli bir aygıt türüne değil, internete bağlantısı olan herhangi bir aygıta saldırabiliyor. Zararlı yazılımın geliştiricileri yine de faaliyetlerini bazı cihazlara odaklıyor. Hedefledikleri cihazların büyük çoğunluğunun dijital video kayıt cihazları, web kameraları ve yönlendiriciler (router’lar) olduğu görülüyor.

İlgili haber >> Siber terörizm ve nesnelerin interneti

Bununla birlikte, Kaspersky Lab araştırmacılarına göre Hajime, aralarında General Electric, Hewlett-Packard, US Postal Service, ABD Savunma Bakanlığı ve bir dizi özel ağın da bulunduğu çeşitli ağlara bulaşmaktan kaçınıyor.

Araştırma döneminde zararlı yazılımın öncelikle Vietnam (% 20’nin üzerinde), Tayvan (yaklaşık% 13) ve Brezilya (yaklaşık% 9) üzerinden yayıldığı kaydedilmiş. Araştırma süresi boyunca Kaspersky Lab, genel olarak Hajime yapılandırmasını paylaşan en az 297.499 tekil cihaz tespit etti.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Konstantin Zykov, “Hajime hakkında en merak uyandıran şey amacı. Botnet giderek büyüyor ancak amacı henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar herhangi bir saldırıda veya kötü niyetli aktivitede izine rastlamadık. Yine de internet bağlantılı cihaz sahiplerine kaba kuvvet yöntemleriyle kırılamayacak derecede zor şifreler oluşturmalarını ve donanım yazılımlarını güncellemelerini tavsiye ediyoruz.” diyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz
[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu