Siber Güvenlik

NATO Eski Komutanı: ABD Rusya’nın siber saldırılarına siberle cevap verirse kaybeder

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Eski Komutanı Philip Breedlove, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etmeye yönelik yaptığı siber saldırı girişimlerine Amerika hükümeti tarafından farklı yollarla karşılık verilmesi gerektiğini belirtti.

Atlantic Council’da konuşan Breedlove, bu siber saldırılar göz ardı edildiği ve müsamaha gösterildiği takdirde Amerikan hükümetinin kötü niyetli davranışlara ödül veriyormuş gibi olacağının altını çizdi. Amerika’nın karşılık olarak istihbarat üzerinden, diplomatik, askeri ve ekonomik yollarla dengeli bir karşılık vereceğine inandığını söyleyen eski komutan yeni hükümetin iki ülke arasındaki gerilimi yapıcı diyalog ve işbirliği çerçevesinde adımlar atarak yatıştırması için umutlu olduğunu ekledi.

Amerika’nın siber alanda çok aktif olduğunu ve daha önce siber güvenlik uzmanlarının ülkenin zayıflıkları konusundaki uyarılarını tekrarlayan Breedlove “Bu konuda duyarsız ve tepkisiz kalmayı bir çözüm yolu olarak görmüyorum. Amerika’nın bu şekilde kötü bir durumu ödüllendirmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

[ilink url=”https://siberbulten.com/uluslararasi-iliskiler/rapor-12-nato-ulkesi-kritik-bilgi-altyapilarini-nasil-duzenliyor/” style=”tick”]RAPOR: 12 NATO ülkesi kritik bilgi altyapılarını nasıl düzenliyor?[/ilink]

Siber güvenlik uzmanlarının Rusya ile göze göz, dişe diş girilecek bir siber çatışma ortamından Amerika’nın zararlı çıkabileceğini söylediğini belirten Breedlove, Rusya merkezli siber saldırı girişimlerine diplomatik, istihbarat yolu ile, askeri ya da ekonomik yollarla karşılık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerika İstihbarat Topluluğu, geçtiğimiz ay seçimleri etkilemeye yönelik Amerika’daki bireylere ve kurumlara yönelik yapılan siber saldırılar sonrasında resmi olarak Rusya hükümetini suçladı. Bunun üzerine Beyaz Saray Rusya’ya “orantılı” bir karşılık vereceğini açıkladı.

[ilink url=”https://siberbulten.com/strateji-guvenlik/cia-baskani-liseli-hacker-kurbani/” style=”tick”]CIA Başkanı liseli hacker kurbanı[/ilink]

The Washington Free Beacon sitesinde çıkan habere göre Breedlove, Rusya’nın Amerika tarafından eşit olarak görülmek ve dünyadaki büyük güçlerden biri olarak kabul edilmek gibi bir amacı olduğunu belirtti. Bu süreçte Rusya’nın kendisini süregelen bir güç çatışmasının merkezinde ve hatta Amerika seçimlerinin merkezinde bir tartışma konusu olarak gördüğünü ekledi.

2016 yılının başlarında, Rus siber saldırganlar ile ilişkilendirilen DC Leaks tarafından Breedlove’un özel e-postaları yayınlanmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu