Microsoft her yıl siber güvenliğe 1 milyar dolar yatırım yapıyor

Microsoft’un bulut uygulama, geliştirme ve altyapı platformu Azure Government’ın Bilgi Güvenliği Baş Sorumlusu (CISO) Matthew Rathbun, işletme altyapısını savunmak için yapay zekadan büyük ölçüde faydalandıklarını söyledi.

Rathbun, techrupublic.com sitesine verdiği röportajda bilgi güvenliğine yaptıkları dev yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Microsoft, her gün 7 trilyon siber tehdidi savuşturuyor ve her yıl siber güvenliğe 1 milyar dolar yatırım yapıyor.

Kaçırılmayacak etkinlik >> Siber Güvenlikte Başarılı Kariyer -Mentor Burak Sadıç

Rathbun bu paranın hangi alanlarda kullanıldığını şu sözlerle anlattı: “Microsoft’un siber güvenlik bütçesinin çoğu inovasyona gidiyor. Bulut ise siber güvenlik konusundaki düşüncelerimizi değiştiren gerçek anlamda bir bükülüm noktası. Yatırım derken geleneksel yöntemlerden bahsetmiyoruz. Çalışanlara prim vermek gibi bir şey değil. Nasıl daha iyi olabiliriz’e odaklanıyoruz.”

Bir şirketin her gün 7 trilyon vakayı işlemden geçirmesinin tek yolunun otomasyondan ve büyük veri analizlerinden geçtiğini söyleyen Rathbun, “Ayrıca mümkün olduğunca her alanda insan müdahalesini azaltmak istiyoruz” dedi ve ekledi: “Tehdit unsuru olan vakaların yüzde 90’ı insan kaynaklı. Ya yanlışlıkla ya da planlı bir şekilde yapılan bu hatalar bir şekilde şirketin güvenliğini tehlikeye atıyor. Azure’un üretim atmosferine sıfır insan müdahalesinin olacağı ideal bir ortamı eninde sonunda yakalayacağız.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.