Siber Güvenlik

İşte her CFO’nun sorması gereken 3 siber güvenlik sorusu!

İşte her CFO'nun sorması gereken 3 siber güvenlik sorusu!Dijitalleşmenin hızlanarak devam ettiği pandemi sonrasında şirketlerin siber güvenliğe vermesi gereken önem her geçen gün artıyor.

Bugbounter firması, siber saldırı tehlikesine karşı karşı her CFO’nun kendi şirketinde sorması gereken 3 soruyu ve cevaplarını paylaştı:

ŞİRKET OLARAK NE KADAR GÜVENDEYİZ?

CFO’ların, şirketinin karşılaşabileceği siber saldırılara karşı dayanıklılığını ve güvenlik ekiplerinin veriler ile sistemleri korumak için neler yaptığına dair belli bir fikir sahibi olması açısından bu soru çok önemli.

Kurumdaki en değerli dijital varlıkların belirlenmiş, en güncel metotlar ile güvenlik testlerinin yapılıyor olduğu, eldeki kaynaklar ve mevcut siber güvenlik ortamı dahilinde mümkün olan en iyi şekilde korunuyor olması, bu soruya verilebilecek en iyi cevaplar arasında yer alıyor. Bu noktada web sitelerine, uygulamalara ve sistemlere yapılan siber saldırıların veya başarılı/başarısız ihlal denemelerinin sayısı, bulunan bir kritik güvenlik açığının ne hızda giderilebildiği gibi metrikler, şirketlerin karşı karşıya olduğu siber tehditleri ölçmesine yardımcı olabiliyor.

Şirketlerin siber güvenlik döngüsünü sürdürebilmeleri için 8 altın kural!

BT departmanlarından sorumlu olmayan yöneticilerin birçoğu şirketin karşılaştığı saldırıların çoğunu bilmiyor ve ilgilenmiyor. Bildikleri saldırılar genellikle medyada büyük yankı yaratanlar oluyor. Konuya dair verilerin tamamı paylaşılırsa bu yöneticilerin siber güvenlik için ayrılacak bütçelere dair daha doğru kararlar verebilmesi mümkün olabiliyor.
 

SEKTÖRDEKİ EN ÖNEMLİ SİBER TEHDİT VE RİSKLER HANGİLERİ?

Bu soru, siber saldırganların en çok hedef aldığı finans, e-ticaret, perakende, yazılım ve sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin CFO’ları tarafından sorulması çok önemli. Çünkü bu sektörlerde sıkça kullanılan veya kullanılması zorunlu olan altyapıları, uygulamaları, sistemleri ve verileri özel olarak hedef alan saldırı yöntemleri bulunuyor. Sektörlere özel saldırı trendlerini bilen CFO’lar, şirketlerinin bu saldırıların hedefi olmasını engellemek için hangi yatırımları yapacağına karar vermesini sağlayabiliyor.

ZAFİYETLERİ ZAMANINDA ÖĞRENMEMENİN POTANSİYEL MALİYETİ NEDİR?

Siber güvenliğe yapılan yatırımların çıktısının saldırının hiç gerçekleşmemesi gibi yoruma açık olması, yatırımların geri dönüşünü ölçmeyi zorlaştırıyor. Ancak yine de CFO’ların güvenlik yöneticilerine güvenlik açıklarını ne hızda ve çeşitlilikte bulabildiklerini, kötü niyetli bir saldırgan tarafından bulunup sömürülen bir açığın ne kadar zarara neden olabileceğini sorması, şirketin saldırıya uğramasını engellemek açısından doğru ve etkin denetim yöntemlerini kullanmaya başlamasına vesile olabilir.

BugBounter Kurucu Ortağı ve CEO’su Arif Gürdenli, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Siber sistemlerin şirketlerin en büyük yardımcısı haline geldiği günümüzde bu sistemleri hedef alan siber saldırılar, şirketlere itibar ve finansal kayıplar yaşatıyor. Bu yüzden şirketlerdeki üst yönetimin her an siber saldırılara karşı farkında olması gerekiyor ve siber tehditler sürekli geliştiği için yatırımlara da devam etmek şart haline geliyor.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu