Siber Güvenlik

IŞİD siber ordu kuruyor

IŞİD üyeleri siber saldırı adımlarını ayrıntılarıyla paylaşarak kendi gruplarıyla ilintili siber asker ağını genişletmeye yönelik online bir kurs açtı. IŞİD sempatizanı bir kişi batı istihbaratını hedefleyen “nasıl siber saldırı yapılır” dersleri vermeye başladı.

International Business Times’in haberine göre bu kurs Linux OS işletim sisteminin açık kaynağı olarak bilinen Kali Linux üzerinden verilecek. Al-Minbar forumundan online derslere katılıma teşvik eden Ayam Fath Baghdad adını kullanan bir üye, online kursların Amerika ve Avrupa güvenlik sitelerini hacklemeye yönelik bilgiler içerdiğini ve IŞİD siber askerlerinden bir ordu yaratmayı hedeflediğini belirtti.

İLGİLİ HABER >> IŞİD SİBER SALDIRI DÜZENLEYEBİLİR Mİ?

Aynı zamanda bu üye arapça “Esselamün aleyküm kardeşlerim, Al-Minbar üyeleri va Kali Linux üzerindeki kursa kayıtlı olanlar, bu akşam Mekke saati ile 9’da ders için toplanalım” yazdı. Bu terörist grup sempatizanı tarafından düzenlenecek derse katılmak için kullanıcılar sayfalarca yorum yazdı.İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Minerva Labs’in Müdür Yardımcısı Omri Moyal, Kali Linux platformunun tüm hackerların buluştuğu bir yer olduğunu belirtti. Gizli forumlar, anonim yazışmalar ve kullanıma hazır, güçlü araçları sebebiyle yanlış ellere geçtiğinde çok tehlikeli olabileceğini ekledi.

Moyal, IŞİD’in siber alanda saldırılarına devam etmesi için Kali Linux’u seçmesinin şaşırtıcı olmadığını ancak forumdaki iletiye yapılan yorumlar incelendiğinde bu derse katılmak isteyen kişilerin yeterli bilgi ve teknik yetenekelere sahip olmayan çaylaklar olduğunu belirtti.

Bu online dersin ilk amacı, IŞİD yanlısı bir siber saldırgan grubu oluşturmak gibi görünüyor.İnternet dünyasında faaliyet gösteren benzer bir oluşum Siber Halife Ordusu (CCA), teknik uzmanlıklarının yetersiz olması sebebiyle ciddi bir tehdit olarak kabul edilmiyor. Kali Linux üzerinden verilecek derse katılmaya hevesli olan IŞİD destekçilerinin de büyük ölçekli siber saldırı düzenleyebilecek uzmanlıklarının olmaması verilecek kurs sonrasında etkisiz siber saldırganlar ortaya çıkmasına sebep olabilir.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu