Siber Güvenlik

IŞİD militanları “hacker”lığa mı soyundu?

Suriye ve Irak’ın bir bölümünü ele geçiren terörist grup IŞİD, kontrolü altındaki Rakka kentinde gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini takip eden aktivistlerin siber alanda peşine düştü.

Kanada merkezli Citizen Lab’ın yayımladığı rapora göre, örgüt, “Slaughtered Silently” adlı aktivist grup üyelerini bulmak adına düzenlediği baskınlarını siber alana taşıdı.

Forbes dergisinde de yayımlanan habere göre, aslında saldırı çok basit metotlarla gerçekleştiriliyor ve bir bilgisayar ve internet bağlantısından başka bir altyapı gerektirmiyor. Aktivist grubun e-posta adresine gönderilen bir postada yer alan dosyanın indirilmesi ve açılması ile saldırı gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu şekilde kullanıcının IP numarası, IŞİD merkezine gönderilerek aktivistin yeri tespit ediliyor. Ayrıca bilgisayar her kapanıp açıldığında, IP adresi tekrar gönderiliyor.

Raporun yazarlarından John Scott-Railton Forbes’a yaptığı açıklamada Suriye Elektronik Ordusu (SEO) dışında birçok hacker grubunun Suriye’de etkin olduğunu ve bunların çoğunlukla rejimle birlikte hareket ettiğini söyledi. Suriye’de rejime yakın hackerlar genellikle uzaktan erişim araçlarını (Remote Access Tool- RAT) kullanıldığı ifade ediliyor. Citizen Lab’in raporunda konu edinilen saldırı şeklinin çok basit olması ve sadece fiziksel yer tespitinde işe yaraması akla farklı bir grubun ortaya çıkma ihtimalini getiriyor.

Rapor her ne kadar ‘kesin’ bir ifadeyle saldırının arkasında IŞİD’in olduğunu ortaya koyamasa da, IŞİD’in sosyal medyadaki etkinliğine dikkat çekerek ileride daha etkin saldırılar gerçekleştirebileceği vurguluyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu