Siber Güvenlik

İnsansız Hava Araçları siber saldırı için de kullanılacak

İtalyan casus yazılımı şirketi Hacking  Team’den sızdırılan şirketin iç yazışma mailleri, şirketin kablosuz internet yoluyla bilgisayarlara ve akıllı telefonlara saldırabilmek için robotik uçak geliştirdiğini açığa çıkardı. İşin ilginç yanı ise Amerikan şirketi Boeing’in de bu işin içinde olması. İki şirket arasındaki bağlantı 2015 şubat ayında Abu Dabi’de düzenlenen ‘Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı’na katıldıktan sonra başladı. Konferans sonrası Boeing’e bağlı olan Insitu, Hacking Team’in uzaktan kumanda sistemi Galileo ile kendi ‘drone’larının nasıl birlikte çalışabileceği ile daha fazla ilgilenmeye başladı. Insitu, ScanEagle gözetim uçağı ve RQ-21A ‘Blackjack’i de içeren bir dizi insansız hava araçları sistemini yapıyor. Yayımlanan email konuşmaları ise hem Boeing’in hem de Hacking Team’in, ‘drone’ların wi-fi aracılığıyla hedef bilgisayarlara ve akıllı telefonlara casus yazılım gönderen saldırılar gerçekleştirmesini istediklerini ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABER >> KURAN’I CASUSLUĞA ALET EDEN ŞİRKET: HACKING TEAM

Insitu’dan işbirliği maili

Sızan maillerin birinde Insitu çalışanı Giuseppe Venneri, ‘drone’lar aracılığıyla bilgisayarları hacklemek için dayanıklı ve taşınabilir ‘mini-TNI’ hakkında daha fazla bilgi almak istediği dikkat çekiyor. Venneri bu nisan ayında Hacking Team’in anahtar hesap yöneticisi Emad Shehata’ya, “Biz, sizin wi-fi hack kabiliyetinizin insansız hava aracı sistemine entegre olabilme potansiyelini görüyoruz. Ve buna geçmek için Hacking Team mühendislerinden biri ile görüşmeye başlanılabilir. Ayrıca sizin Galileo sisteminin detaylı ebat, ağırlık ve güç özelliklerini de içeren güç kapasitesini de konuşabiliriz.” diyor. E-maillerde ayrıca şirketin kurucularından Marco Valleri Hacking Team’in kötü niyetli kodların wi-fi aracılığıyla yerleştirilmesi için dizayn edilmiş donanımın bir parçası olan Taktik Ağ Enjektörü (TNI) gibi devam ettiği projelerin yol haritasını verdi.

İLGİLİ HABER >> EMNİYET CASUS YAZILIM SATIN ALMIŞ

Akıllı telefonlar açık hedef

Bir yıl önce, bazı güvenlik araştırmacıları ‘Snoopy’ adı verilen ve sahte kablosuz bağlantı sayesinde kullanıcıların akıllı telefonlarından veri alımını durdurabilecek yetenekte bir insansız hava aracı geliştirmişti. Hacking Team ise ‘mini-TNI’yı geliştirme görevi verdiği Andrea Di Pasquale’yi işe aldı. Hedefin bilgisayarına veya akıllı telefonuna bağlanmak için otelde veya kafede halka açık bir ağ kullanması durumunda, ‘drone’ veri trafiğini durdurabiliyor. Hacking Team’in kötücül yazılımı da gizlice cihaza yerleştirebiliyor. Fakat email konuşmaları Hacking Team projesinin erken aşamada olduğunu gösteriyor. Bu yüzden insansız hava araçları hakkında endişelenmeye henüz gerek yok. Ama ileride insansız hava araçlarının fotoğraf yakalamaktan çok daha fazlasını yaptığını gördüğümüzde ise şaşırmamak gerekiyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu