Siber Güvenlik

Hollanda okullarda Zoom kullanılmasını güvenlik endişesi nedeniyle yasaklandı

Koronavirüs salgınının dünyada yayılmasıyla birlikte kullanıcı sayısı yoğun bir şekilde artan Zoom uygulamasında bulunan güvenlik zafiyetleri, video konferans uygulamasına kullanım yasaklarını da beraberinde getirdi. Hollanda’da, çok sayıda ilk ve orta okulunun, güvenlik endişesi nedeniyle Zoom’un kullanımını yasakladığı açıklandı.

Ülkedeki 6 bin 203 ilkokul, 649 ortaokul ve 272 özel eğitime muhtaç çocuklara yönelik okul, koronavirüs salgını nedeniyle hükümetin 16 Mart’ta aldığı karar uyarınca kapatıldı.

Bu okulların birçoğu, internet üzerinden uzaktan eğitime başladı. Hollanda’daki okulların çoğunluğu Microsoft Teams, Google Meet ve Google Hangouts gibi programlar üzerinde öğrencilere ulaşırken, yüzde 12,5’i de, koronavirüs salgını sonrası yaygınlaşan Zoom programını kullanmaya başladı.

Zoom’da sorunlar bitmiyor, Singapur uygulamayı yasakladı

Hollanda’nın etkin haber portalı Nu.nl’ye göre, video konferans programı Zoom’la ilgili güvenlik açığı ve gizlilik ihlali iddialarının gündeme gelmesi, Hollanda’daki okullarda kuşku yarattı.

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesinin, bu ülkedeki okulların Zoom kullanımını yasakladığını duyurmasının ardından, güvenlik konusundaki tartışmalar arttı.

Kişisel bilgilerin elde edilmesine yönelik kötü amaçlı yazılım iddialarının yanı sıra, güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, Zoom kullanıcılarının Mac’ini ele geçirmek için kullanılabilecek iki yeni hata keşfetti. Bu hataların, kötü niyetli kişilerin, bilgisayar sahibinin izni olmadan kamera ve mikrofonu açmasına yol açabileceği belirlendi.

Bu tartışma üzerine Hollanda’daki okullar ve onların bağlı olduğu çatı kuruluşlarında, Zoom programının kullanımı konusunda kuşku oluştu. Yüzlerce okul, öğretmenlerine Zoom kullanımını yasakladı.

Bunlardan biri de, Enschede kentindeki Jonge Helden ilkokulu. Okul yöneticisi Ingrid ten Dam, “Zoom’u yasaklıyoruz çünkü bu programın, okul olarak uygulamamız gereken gizlilik gereksinimlerini karşılamadığı ortaya çıktı” dedi.

Zoom’da sorunlar bitmiyor, Singapur uygulamayı yasakladı

Şirket güncelleme yayınladığını duyurdu

Hollandalı haber portalının, 997 ilk ve ortaokulu kapsayan araştırmasına göre, yaklaşık 300’den fazla okul, öğretmenlerin Zoom kullanmasını yasakladı. Birçok okul, öğretmen ve öğrencilere, eğtim konusunda sadece bir video konferans programı için izin veriyor.

Zoom sözcüsü, Hollandalı gazetecilere yaptığı açıklamada, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini çok ciddiye aldıklarını belirterek, “Okulların programı güvenli kullanabilmeleri için her zaman kontrol işlevimiz oldu” dedi.

Sözcü, sisteme ilişkin bir güncelleme yayınladıklarını ve eğitimcileri güvenlik seçenekleri konusunda bilgilendirmek için eğtim oturumları düzenlediklerini söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu