Hırsızlar, Tesla Model S’i hackleyip götürdü!

Bir Tesla Model S sahibi, hırsızların pasif giriş sistemini hackleyerek aracı çaldığını gösteren videoyu YouTube’a yükledi. Videoda hırsızların bir tabletle aracın elektronik anahtarından gelen sinyali yakaladığı ve daha sonra elde ettikleri veriyi kilidi açmak için kullandıkları görülüyor.

Pasif giriş sistemi, sürücü elinde anahtarlıkla araca yaklaştığında kilidi otomatik olarak açmaya yarıyor. Hırsızlar bu teknolojiyi bir şekilde aşmayı başarmalarına rağmen, şarja takılı olan aracın şarj kablosunu nasıl çıkaracaklarını bir türlü çözemedikleri için bir süre aracı alıp götüremiyorlar.

Gerekli önlemlerle engellenebilirdi

Aslında böyle bir hırsızlığı engellemenin pek çok yolu var. Tesla bu gibi durumları engellemek için yakın zamanda yeni özellikler sunmuştu. Ancak aracın sahibi bu özellikleri aktif hale getirmediğini söylüyor. Bu özellik kullanılsaydı, hırsızlar araya girse bile PIN kodunu bilmedikleri için aracı çalamayacaklardı. Bir diğer önlem de elektronik anahtarı bir Faraday kesesine koymak olabilirdi. Böylece anahtarın, kullanılmadığı zamanlarda sinyal yayması engellenebilirdi.

Aracın sahibi Antony Kennedy ihmallerine rağmen burada mağdur durumda olduğunu ve hırsızların bir an önce yakalanması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Dünya Halleri

One Comment

  1. `Pasif giriş sistemi, sürücü elinde anahtarlıkla araca yaklaştığında kilidi otomatik olarak açmaya yarıyor. Hırsızlar bu teknolojiyi bir şekilde aşmayı başarmalarına rağmen, şarja takılı olan aracın şarj kablosunu nasıl çıkaracaklarını bir türlü çözemedikleri için bir süre aracı alıp götüremiyorlar.`

    -> Hazır tool kullanmışlar 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.