Hırsızlar, arabayı hackleyip götürdüler

Teknoloji ile donanmış arabaların hem yolda hem de hırsızlara karşı daha güvende olduğunu düşünüyorsanız, bu görüntüler sizi bu düşüncenizi sorgulatacak cinsten.

İngiliz polisi tarafından yayınlanan bir videoda iki tane maskeli soyguncu bir evin önünde park etmiş bir aracı çalarken görüntülendi. Soygunu ilginç kılan şey ise hırsızların bu işi aracın anahtarı olmaksızın yapması oldu.

Söz konusu görüntülerde ‘röle kutusu’ olarak bilinen cihazı taşıyan iki kişi Solihull’daki Elmdon bölgesinde bir aracı çok hızlı ve kolay bir şekilde çalarken görülüyor. Soyguncuların taşıdığı kutulardan biri evin içinde bulunan araç anahtarından aldığı sinyali hedefteki Mercedes’in yanında duran ikici kutuya transfer ediyor.

İlgili haber>> Araba hackleme artık hayali bir senaryo değil!

Bu şekilde otomobile ait sistem, soyguncular tarafından yanıltılarak anahtarı o an oradaymış gibi algılıyor. Soyguncular bu şekilde araca sızabiliyor. Soygun bir dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleşiyor.

24 Eylül akşam saat 9 sularında çalınan otomobil hala bulunmuş değil. Söz konusu cihazlar duvarlardan, kapılardan ve camlardan sinyal alıp verebiliyor ancak metalin olduğu bir ortamda bu mümkün değil. West Midland Polis’nden Mark Silvester’e göre araç sahiplerine bu tür bir soygundan korunmak için direksiyon kilidi kullanmalarını öneriyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

2 Comments

  1. Pingback: Anahtarsız arabalar büyük risk altında!

  2. Pingback: İnsan gibi metin üreten yapay zekayı rafa kaldırdılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.